Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym.

Kresy, to bogate kulturowo tereny, o zawiłej i często trudnej historii stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Ta różnorodność determinowała każdy aspekt codzienności, niegdyś zwyczajnej, dziś oddzielonej od nas barierą czasu i przestrzeni. Zgromadzone przez kuratorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wspomnienia, historie osób, miejsc i przedmiotów, nacechowane osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, pozwolą na uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów. To ostatni moment, aby porozmawiać z pokoleniem, które Kresy nosi w sercach i umysłach, a miłość do nich pragnie przekazać swoim dzieciom i wnukom.

W ramach akcji zbierane są zarówno wspomnienia w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mogą opowiedzieć zwykłe przedmioty – zdjęcia, dokumenty, elementy stroju czy wyposażenia mieszkań. Skrywają one ważne historie, osobiste lub odnoszące się do życia publicznego. Każdy człowiek, każdy życiorys jest ciekawy, unikatowy i warte zapamiętania.

Muzeum Narodowe w Lublinie, które prowadzi prace nad otwarciem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, zwraca się z apelem o podzielenie się wspomnieniami i pamiątkami z życia na Kresach. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie darowane przedmioty, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zebrane w formie historii mówionej opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień. Zanim Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otworzy drzwi dla zwiedzających, zebrane w ramach akcji pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na przygotowywanym portalu muzealnym, a także wystawach czasowych oraz w publikacjach książkowych.

Akcja ma formę zbiórki prowadzonej od września 2020 roku w Pałacu Lubomirskich w Lublinie (plac Litewski 3, 20-080 Lublin) – w przyszłej siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. W drugiej połowie roku 2021 ruszają terenowe zbiórki pamiątek w kilku miastach w Polsce.

Zbiórki

Pałac Lubomirskich, plac Litewski 3, Lublin: kontakt: 726 022 100 (Łucja Frejlich-Strug)

15-18 lipca w Katowicach: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

16-19 września we Wrocławiu: Ossolineum (Stara Plebania), plac Biskupa Nankiera 17, 50-140

Wrocław – więcej informacji wkrótce.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 726 022 100 lub na adres e-mail: zbiorka@mnwl.pl. Po zgłoszeniu pracownicy umawiają darczyńców w dogodnym dla nich terminie na spotkanie, podczas którego można przekazać pamiątki czy nagrać wspomnienia. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments