Wykorzystaj jedno popołudnie i zrób kilka zabawek DIY dla swoich czworonogich przyjaciół. Zwierzęta podobnie jak ludzie potrzebują przecież nieustannej stymulacji ciała i umysłu. Skorzystaj więc z interesujących pomysłów na prezenty dla kota lub psa, by przez wspólne gry budować więź ze swoim pupilem. Każdy projekt wykorzystuje proste materiały z recyklingu, dzięki czemu stworzysz zabawki przyjazne dla środowiska!

Ciągła aktywność ruchowa zwierząt domowych świetnie wpływa na ich dobre samopoczucie
i koncentrację. Pamiętaj jednak, by nadzorować swojego czworonoga, który bawi się stworzonymi przez Ciebie drobiazgami, aby zapobiec ewentualnym niebezpiecznym zachowaniom. Chodzi tu np. o zmniejszenie ryzyka zadławienia i uduszenia się. Poniżej znajdziesz sprawdzone koncepcje na nietuzinkowe prezenty dla psów i kotów.

Namiot dla kota

Każdy, kto na co dzień obcuje z kotem wie, że ten mruczący przyjaciel uwielbia wszelkie pudełka. Dlaczego więc nie wykorzystać tekturowego opakowania, by stworzyć mu prostą kryjówkę? Oprócz boxa będziesz potrzebować dawno nieużywanej koszulki i nożyczek. Na początek odetnij wszystkie górne klapy pudełka, aby stworzyć wejście dla kota. Do środka możesz włożyć ulubioną leżankę, poduszkę lub kocyk pupila, aby czuł znajomy mu zapach. Kolejnym krokiem jest naciągnięcie koszulki na karton. Pamiętaj o tym, aby dopasować otwór na szyję do otwartej strony opakowania. Następnie weź dwa dolne rogi koszulki i zawiąż je, tworząc z tyłu podwójny węzeł, aby materiał dobrze przywierał do kartonu i nie przesuwał się. Nie zapomnij też o schowaniu rękawów koszulki do wewnątrz, aby nie wystawały. Na koniec ustaw koci namiot w cichym miejscu wejściem z przodu. Kot na pewno szybko odnajdzie tę kryjówkę.

Mata węchowa dla psa

Angażująca w zabawę własnoręcznie wykonana mata węchowa będzie świetną rozrywką dla twojego psa. Dzięki niej zachęcisz czworonoga do „polowania” na pieskie smakołyki, które ukryjesz w jej wnętrzu. Aby wykonać ten absorbujący gadżet potrzebne ci będzie: kilka starych koszulek, sweter, nożyczki i trochę suchej karmy.

Najpierw wytnij duży prostokąt z przygotowanej wcześniej tkaniny. Utworzy to podstawę maty. Jeśli masz zarówno sweter jak i koszulkę, jako bazy najlepiej użyć tego grubszego materiału. Zabawkę można zrobić w dowolnym rozmiarze, ale 25 na 35 cm to na początek idealne proporcje. Następnie wytnij rząd małych otworów na całej długości prostokąta, pozostawiając około 1 cm przerwy między każdym z nich. Powtarzaj ten krok, aż powstanie około 8 rzędów małych dziurek. Teraz musisz wyciąć takie same paski materiału z kilku różnych koszulek, aby móc przywiązać je do maty. Te fragmenty tkaniny powinny mieć około 20-25 cm długości i około 3-4 cm szerokości. Kiedy to zrobisz, zadecyduj, po której stronie naciętego wcześniej swetra przyczepisz przygotowane skrawki. Następnie przeciągnij je przez tył pierwszego i drugiego otworu z pierwszego rzędu. Potem odwróć dywanik na przód i stwórz po tej stronie podwójny węzeł. Powtarzaj tę czynność, aż wszystkie luki w macie zostaną wypełnione. Wówczas stymulująca umysł gra będzie już gotowa, a Tobie pozostanie ukryć część dziennej porcji suchej karmy między przednimi frędzelkami. Teraz tylko połóż matę na podłodze, aby pies mógł ją obwąchać i znaleźć wszystkie smakołyki.

Mysz z kocimiętką

Jak wiadomo, kocimiętka działa relaksująco i pobudzająco na koty. One po prostu ją uwielbiają. Dlatego warto umieścić trochę tej zasuszonej rośliny w wykonanej przez siebie szmacianej myszce. Jeśli chcesz stworzyć dla swojego futrzaka właśnie ten drobiazg, przygotuj skrawki miękkich tkanin, nożyczki, nić, igłę, ołówek i kontrastujące ze sobą sztywniejsze materiały oraz oczywiście nie zapomnij o odrobinie kocimiętki.

Najpierw wytnij z twardszej tkaniny dwa półksiężyce oraz długi prosty kawałek w innym kolorze, z którego zrobisz ogon. Następnie zszyj razem dwa pierwsze elementy, pozostawiając mały otwór na dole. Potem odwróć zszyty materiał na drugą stronę i uzupełnij środek, naprzemiennie dodając szczyptę suszonej kocimiętki i kawałki miękkiego materiału aż całkowicie wypełnisz wnętrze „myszy”. Kiedy już to zrobisz, zszyj pozostały otwór mocując też ogon. Na koniec wytnij okrągłe uszy, które przyszyjesz do obydwu boków płaskiego tułowia. Uprzednio wykonaj jednak na nich małe nacięcia, aby móc je lekko zwinąć nadając im odpowiedni kształt. Dodatkowo możesz też przyszyć wąsy i oczy, które wykonasz, używając samych nici.

Warkocz z koszulek

Plecione koszulki z twoim zapachem to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz podarować swojemu psu. Warkocze są łatwe w przygotowaniu i nie wymagają dodatkowych materiałów, a co najważniejsze są bezpieczne dla twojego zwierzaka. Wszystko czego potrzebujesz, by stworzyć kolejną zabawkę to trzy stare, najlepiej bawełniane koszulki w różnych kolorach oraz linijka i nożyczki.

Zacznij od starannego ułożenia koszul na płaskiej powierzchni, przodem do góry. Następnie używając linijki i nożyczek natnij dół T-shirtów i rozerwij materiał, idąc w górę koszulek aż do pach tworząc idealne, takie same paski. Postępuj tak z każdym następnym ubraniem, uzyskując po kilka kawałków tkaniny w trzech różnych kolorach. Wówczas możesz już stworzyć z nich węzeł dla czworonoga. W tym celu podziel zgromadzone materiały na równe sekcje, na jednym z końców zwiąż wszystkie paski razem i spleć je ciasno, tworząc warkocz. Na koniec powiąż drugą stronę i odetnij wszelkie nierówno wystające kawałki koszulek.

Kocia wędka

Koty godzinami oddają się zabawie, np. goniąc jakiś przedmiot. Kiedy jednak naprawdę chcesz zainteresować swojego futrzanego przyjaciela wspólną grą, a przy okazji umocnić z nim swoją więź, nic nie działa tak dobrze jak zabawa z różdżką. To jeden z najbardziej uwielbianych przez koty gadżetów. Wystarczy, że znajdziesz drewniany patyk, jutowy sznurek, kawałki różnych tkanin, drobiazgi takie jak: pompony, rzemyki, sztuczne piórka czy ozdobne metalowe dzwoneczki oraz klej na gorąco i nożyczki.

Aby zrobić ten koci gadżet, należy dokładnie owinąć sznurek wokół drewnianego kołka i zawiązać supełek na samum początku wędki, by go wstępnie przymocować. Na drugim końcu patyka pozostaw za to około 30 cm liny, która powinna luźno opadać. Dodatkowo zabezpiecz linkę na obu końcach kołka, w tym celu używając kleju na gorąco. Teraz pomyśl jakie elementy przywiążesz lub przykleisz na różdżkę. Wybór należy do Ciebie.

Niespodzianka w koszulce

Ta zabawka dla psa DIY jest bezpieczna, wytrzymała, a co najważniejsze bardzo łatwa w wykonaniu. Wymaga użycia tylko kilku prostych materiałów, które prawdopodobnie masz już w swoim domu. Jeśli więc Twój zwierzak uwielbia bawić się piłkami tenisowymi, istnieje prosty sposób na urozmaicenie mu tej gry. Drobiazg, który wykonasz, może bowiem posłużyć czworonogowi w trakcie nauki aportowania lub pies wykorzysta go do samodzielnej gry.

Aby wykonać aktywizującą zabawkę, wykorzystaj starą piłkę do tenisa, niepotrzebną koszulkę i nożyczki. Najpierw wytnij 2 szerokie paski o szerokości 25 cm oraz cienki kawałek z samego dołu t-shirtu o szerokości około 3 cm. Dwa pierwsze elementy umieść na płaskiej powierzchni tworząc literę X i połóż piłkę na samym środku materiałów. Następnie owiń wcześniej wycięty cienki brzeg koszulki wokół kuli i zawiąż go u jej podstawy. Kolejnym krokiem powinno być pocięcie na mniejsze kawałki wystających z węzła pasków. Potem podziel je na 3 osobne sekcje. Teraz zapleć z nich kilka ciasnych warkoczy, a ich końce zwiąż, tworząc ciasne supełki.

„Uskrzydlone” korki

Koty uwielbiają bawić się wszelkiego rodzaju zabawkami, zwłaszcza tymi, które mają ciekawe detale. Dlatego poniższe drobiazgi z wykorzystaniem korków do wina i sztucznych piórek pozwolą im wykorzystać ich naturalne instynkty łowieckie. Te gadżety nie są za duże, ale z pewnością przyciągną uwagę nawet najbardziej leniwych czworonogów i zapewnią im wiele godzin rozrywki. Do ich wykonania oprócz wymienionych wyżej elementów będziesz potrzebować nożyczek lub śrubokrętu i kleju na gorąco.

Na początek postaraj się zmiękczyć korki. W tym celu umieść je w sitku tuż nad gorącą, parującą wodą. Jeśli to nie pomoże, możesz je po prostu wrzucić do gotującego się garnka na kilka minut. Kiedy korki będą już wystarczająco miękkie, szybko zrób w nich otwory za pomocą śrubokręta lub nożyczek. Upewnij się, że powstałe dziury są wystarczająco głębokie (na około 2,5 cm), aby pasowały do łodyg piór. Po czym pozwól korkom trochę ostygnąć, zanim użyjesz gorącego kleju. Następnie wyciśnij go trochę do środka i przymocuj piórka, wkładając je we wgłębienia. Pamiętaj, by zostawić zabawki do całkowitego wyschnięcia przed podaniem ich kotu. To zapobiegnie rozpadnięciu się tych drobiazgów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments