Telewizory, radia, magnetofony, a także gramofon i kasety – to wszystko możemy zobaczyć w ramach wystawy historycznego sprzętu RTV przygotowanego przez Muzeum Politechniki Lubelskiej. Eksponaty będą dostępne do środy (3 listopada) w tzw. Rdzewiaku.
Na wystawie znajdziemy historyczny sprzęt RTV ze zbiorów Muzeum Politechniki Lubelskiej. – Zachęcam do obejrzenia radioli, która pochodzi z 1960 roku. Jest to stary zestaw elektroakustyczny, prototyp popularnych, późniejszych wież. Możemy zobaczyć również radio Promyk-LUX z 1969 roku, telewizor lampowy Nefryt z 1964 roku, jak i magnetofony szpulowe, kasetowe i różny stary sprzęt RTV – wyjaśnia mgr Blanka Marczalska z Muzeum Politechniki Lubelskiej.
Eksponaty mogą zobaczyć nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale też wszyscy chętni mieszkańcy. – Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tym tematem, a także młodzież i dzieci. Dla nich te rzeczy to już odległa historia, więc myślę, że z ciekawością je zobaczą – dodaje.
Muzeum Politechniki Lubelskiej wystawy organizuje cyklicznie, z okazji inauguracji roku akademickiego. Co roku zmienia się nie tylko tematyka, ale też eksponaty. – Wystawy sukcesywnie pokazują różnorodność zbiorów muzeum. Była wystawa stricte historyczna, na której były same zdjęcia archiwalne, była wystawa pod tytułem „Komputery retro”, gdzie były prezentowane pierwsze komputery domowe. Była też wystawa pod tytułem „Rozmaitości ze zbiorów muzeum”, którą mogliśmy zobaczyć w ubiegłym roku – dodaje Marczalska.
W tym roku wystawa odpowiada na zainteresowania środowiska akademickiego. – Wbrew pozorom wiele ludzi interesuje się tego typu sprzętem. Są miłośnicy i majsterkowicze, którzy potrafią go naprawić, wymieniają się poglądami, poradami i kolekcjonują taki sprzęt. Niezależnie od tego, że wystawa pokazuje kawałek historii, bo są to rzeczy głównie z terenu Politechniki to odpowiada też zainteresowaniom pracowników – zaznacza nasza rozmówczyni.
Sprzęty były wykonywane głównie przez Przedsiębiorstwo Zjednoczona Unitra. – To też ma znaczenie, bo ono produkowało radia, magnetofony, wieże. To była dosyć znana marka w okresie lat 60. i 80. – podkreśla.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a eksponaty można zobaczyć w godzinach otwarcia Centrum Zaawansowanej Technologii („Rdzewiaka”) od poniedziałku do piątku od godziny 7 do późnych godzin popołudniowych.
Fot. Dominika Polonis
4Galeria zdjęć 4/5