W Lublinie, a dokładnie na Majdanku i ul. Wrońskiej, trwają zdjęcia do filmu „Pokojówka” w reżyserii Rafała Brylla. Poruszająca, pełna zwrotów akcji historia z pozytywnym zakończeniem otrzyma w tym roku dofinansowanie ze strony Lubelskiego Funduszu Filmowego w wysokości 10 tys. zł. Producentem obrazu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza.

– Lublin po raz kolejny staje się planem filmowym, a jego niepowtarzalna przestrzeń pozwala prowadzić tu narracje historii sprzed lat. Reżyser Rafał Bryll przypomina losy więźniarki Majdanka, w oryginalny sposób łącząc materiał dokumentalny z animacją. Z wielką ciekawością czekam na efekt końcowy pracy ekipy filmowej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W warstwie fabularnej film będzie opowiadał historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. Losy bohaterki są niezwykłym świadectwem okresu wojny i holokaustu, ale także wiary w dobro i ludzi. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek, czysty i wypełniony pięknymi przedmiotami, otoczony trawnikiem i ogródkiem, był miejscem w którym mimo koszmaru wojny bohaterka doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. W przetrwaniu piekła obozu koncentracyjnego pomogło Ewie także uczucie, jakie rozwijało się między nią i Polakiem będącym więźniem obozu.

Dokument zbudowany będzie na trzech płaszczyznach. W pierwszej z nich widz spotyka się ze Zbigniewem Kozłowskim, synem Ewy Waleckiej. Jest on przewodnikiem po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego mamy w obozie na Majdanku. Jego emocjonalna opowieść jest pretekstem do podróży w czasie. Drugą warstwę konstrukcyjną tworzą zarejestrowane w latach osiemdziesiątych wspomnienia Ewy Waleckiej, bardzo mocne i poruszające opowieści o jej najważniejszych przeżyciach. Całość uzupełniają animacje ukazujące przeżycia bohaterki związane z pobytem z obozie zagłady, wzbogacone narracją aktorki, która głosem wciela się w młodą Ewę.

Reżyserem filmu jest Rafał Bryll, autor serii dokumentalnej „Tajemnice Państwa Podziemnego”, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL” oraz „Opowieści o miłości” nagrodzonej na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Zamościu. Autor tworzy filmy dokumentalno – historyczne skupiając się na losach konkretnych ludzi.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments