Zamość słynie z charakterystycznych dla późnego renesansu kamienic, zabytkowego Starego Miasta oraz jedynego w tej części kraju zoo. Nie sposób się tu nudzić podziwiając idealną miejską zabudowę i wiele malowniczych zabytków.
Miasto powstało za sprawą Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana królewskiego. Dzięki obu tym tytułom stał się on pierwszą po królu najważniejszą osobą w państwie, która zapragnęła stworzyć miasto marzeń. Wpisane w pięciobok utworzony przez fortyfikacje miasto miało być tworem perfekcyjnym. Zabudowa nawiązywała do koncepcji miasta idealnego (na wzór tzw. Człowieka Witruwiańskiego), gdzie pałac jest głową, główna ulica łącząca rezydencję założyciela z bastionem VII – kręgosłupem, a akademia i katedra sercem i płucami.
Rys historyczny
Podczas zaborów Zamość został włączony do Królestwa Galicji. Władze austriackie zlikwidowały wszystkie klasztory w mieście oraz podupadającą od dawna Akademię Zamojską, przekształcając ją w Liceum Królewskie.
Najbardziej prężny rozwój gospodarczy i kulturowy miasta przypada na okres międzywojenny, kiedy Stare Miasto zostało poddane pracom konserwatorskim na szeroką skalę. Zaś po wojnie dokonano rozbudowy Zamościa, aż w latach 1975-1998 stał się on stolicą województwa lubelskiego.
Odrestaurowane, odmalowane i uporządkowane Stare Miasto wraz ze swoimi walorami architektonicznymi zyskało międzynarodowe uznanie i w 1992 roku trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.