Zamość słynie z charakterystycznych dla późnego renesansu kamienic, zabytkowego Starego Miasta oraz jedynego w tej części kraju zoo. Nie sposób się tu nudzić podziwiając idealną miejską zabudowę i wiele malowniczych zabytków.
Miasto powstało za sprawą Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana królewskiego. Dzięki obu tym tytułom stał się on pierwszą po królu najważniejszą osobą w państwie, która zapragnęła stworzyć miasto marzeń. Wpisane w pięciobok utworzony przez fortyfikacje miasto miało być tworem perfekcyjnym. Zabudowa nawiązywała do koncepcji miasta idealnego (na wzór tzw. Człowieka Witruwiańskiego), gdzie pałac jest głową, główna ulica łącząca rezydencję założyciela z bastionem VII – kręgosłupem, a akademia i katedra sercem i płucami.
Miasto bram
W Zamościu podziwiać możemy też liczne i odnowione już bramy wjazdowe: Starą i Nową Bramę Lwowską, Starą i Nową Bramę Lubelską oraz Bramę Szczebrzeską. Te wcześniejsze pochodzą z XVI-XVII wieku, nowe – po modernizacji twierdzy pochodzą z początku XIX w. Każda z bram wykonana została z innego materiału z różnymi zdobieniami. Przeważnie pełniły funkcje punktów wjazdu do miasta, obserwacji i ostrzału najeźdźców.
Podróż po zamojskich zabytkach urozmaici spacer po Parku Miejskim. Podczas jego tworzenia wykorzystano elementy fortyfikacji twierdzy. Podążając główną aleją dotrzemy na szpic dawnego rewelinu – zwieńczenia fortyfikacji na planie trójkąta, po którego obu stronach znajdują się skarpy. Latem park możemy zwiedzać również podróżując po stawie kajakami lub zamawiając przejażdżkę bryczką.