„Pomagam, bo mogę” – to hasło akcji organizowanej przez fundację DKMS, która ruszyła właśnie na UMCS. Oznacza to, że można zostać potencjalnym dawcą szpiku bez specjalnego wysiłku – wystarczy przyjść na zajęcia.

Specjalne stanowisko Fundacji DKMS stanęło na kilku wydziałach Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej. Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, podać dane kontaktowe oraz oddać wymaz z wewnętrznej strony policzka. – Oddanie szpiku jest jak najbardziej bezpieczne, dla dawcy, ale też dla biorcy – mówi Karolina Pietrucha, współorganizatorka akcji.

Są dwie metody pobrania szpiku. Pierwsza to pobranie z talerza kości biodrowej. Tę metodę stosuje się wtedy, kiedy chcemy uniknąć choroby „przeszczep przeciw gospodarzowi”. Jest to metoda łagodniejsza, dlatego jest częściej wybierana w przypadku chorych dzieci. Druga metoda polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej. Preparat pobrany z krwi jest bogatszy w te komórki, co przyspiesza u chorego regenerację układu krwiotwórczego po transplantacji, tym samym skracając okres podatności organizmu na infekcje.

– O tym, jaką metodę zastosować, zdecyduje lekarz – dodaje Karolina Pietrucha. Jednak znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudnym zadaniem. Im wyższa zgodność tkankowa tym większa szansa na powodzenie przeszczepienia. Tymczasem prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego wynosi 1 do 20 000, dlatego tak ważna jest rejestracja w bazie dawców szpiku.

Jakie kryteria należy spełnić? Dawca musi być pełnoletni i ważyć powyżej 50 kilogramów. Musi być także zdrowy. Na miejscu należy wypełnić krótką ankietę, oddać wymaz z wewnętrznej strony policzka oraz zostawić dane kontaktowe.

– Jestem z siebie dumna i bardzo szczęśliwa, że mogłam pomóc. Nie da się tego opisać słowami – tłumaczy Karolina Mach, która ostatnio została dawcą.

Zazwyczaj osoby oddające swoje komórki macierzyste, nie wiedzą, komu zostaną one przeszczepione. Mogą poznać jedynie kraj pochodzenia danej osoby oraz czy zabieg się udał – W październiku oddałam szpik kobiecie z Polski. Szybko dostałam informację, że komórki się przyjęły i stan pacjentki był dobry – dodaje Mach.

Jeszcze w sobotę (22 grudnia) będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca przy stoisku Fundacji DKMS w Tarasach Zamkowych. Jeśli ktoś nie zdąży zrobić tego podczas akcji, będzie miał także szansę przez ich stronę – https://www.dkms.pl/pl .

Inna Yasnitska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments