W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Julii Hartwig. Z tej okazji Ośrodek “Brama Grodzka-Teatr NN” przygotował liczne atrakcje dla mieszkańców Lublina. Wydarzenia odbywać się będą zarówno w przestrzeni wirtualnej, jak i w centrum miasta.
Julia Hartwig to poetka, która w swoim dorobku miała blisko 30 tomów wierszy, była autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Guillaume Apollinaire’owi. Urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową. Uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie w 1939 roku zdała maturę. Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Warszawskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Lublin pozostał dla poetki miejscem bliskim i ważnym. Poświęciła mu utwory poetyckie i eseje. W rodzinnym mieście są nadal „ślady obecności” Julii Hartwig, między innymi miejsca związane z jej rodziną, budynki szkół do których uczęszczała, miejsca dla niej osobiście ważne. Julia Hartwig jest Honorową Obywatelką Lublina, a także laureatką przyznawanej w Lublinie, przez Festiwal Miasto Poezji nagrody „Kamień”. W Lublinie, w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, przechowywana jest w depozycie część prywatnego Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego oraz fotograficzne archiwum jej brata – Edwarda Hartwiga.
Wśród działań jubileuszowych zaplanowano między innymi uroczysty spacer po Lublinie w stulecie urodzin, wystawę poświęconą twórczości Julii Hartwig, współorganizowaną z Muzeum Narodowym w Lublinie, wystawę plenerową poświęconą twórczości Julii Hartwig i jej związkom z Lublinem, a także spotkania, rozmowy i audycje internetowe poświęcone jej życiu i twórczości.
– Ze względu na czas epidemii w jakim cały czas jesteśmy nie podajemy jeszcze dat poszczególnych wydarzeń, ponieważ ulegają one stałym zmianom. Jedyna pewna data to urodzinowy spacer, czyli 14 sierpnia – wyjaśnia Joanna Zętar z Bramy Grodzkiej Teatru NN w Lublinie.
Dla mieszkańców zostanie również uporządkowane i udostępnione online Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego, a także słuchowisko radiowe Grażyny Lutosławskiej.
Dodatkowo powstanie specjalny numer gazety „PA.RA” poświęcony Julii Hartwig oraz „Przewodnik po Lublinie Julii Hartwig” z serii „Przewodniki Teatru NN”. Będzie też publikacja z lubelskimi tekstami Julii Hartwig.
To jednak nie wszystkie atrakcje, bo działania zaplanowano również w przestrzeni miasta. Na schodach w różnych częściach miasta powstanie „Rozsypana antologia”, a także umieszczone zostaną fragmenty wiersza „Elegia lubelska”. Będzie można również wziąć udział w spacerach tematycznych, jak i zobaczyć odnowiony mural w Zaułku Hartwigów.
– Pierwsze wiersze pojawią się pod koniec maja. W tej chwili ustalamy lokalizacje czekając na zgody Urzędu Miasta. Staramy się, aby zostały umieszczone w różnych częściach miasta, nie tylko w centrum – dodaje Joanna Zętar.