Należy się liczyć z tym, że hospitalizowanych pacjentów będzie przybywać w kolejnych dniach i ma to związek z nowymi zakażeniami – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Poinformował on również o liczbie ognisk koronawirusa w naszym regionie oraz działaniach, jakie podejmą służby.

Sytuacja epidemiczna

W środę (15 września) odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem służb mundurowych i wydziałów Urzędu Wojewódzkiego poświęcone sytuacji epidemicznej. Odbyło się tez spotkanie z dyrektorami szpitali, dyrektorem lubelskiego NFZ i inspektorem sanitarnym. Wszystko z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w województwie lubelskim. Tylko w środę odnotowano u nas 144 nowe przypadki.

– Na tę wysoką liczbę zakażeń składa się między innymi 16 ognisk. Wszystkie one są aktywne. Dotyczą one szkół, placówek oświatowych, żłobków i zakładów pracy, a także urzędu gminy. Wzrostowi zakażeń sprzyjają także powroty z wakacji, jak i spadek dyscypliny społecznej jeśli chodzi o obostrzenia – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Jak zaznaczył wojewoda, uczniowie, nauczyciele, jak i pracownicy innych instytucji przychodzą do szkoły bądź miejsca pracy z objawami infekcji, w tym z objawami COVID-19.

Wojewoda podkreślał również, że ponownie większą rolę odgrywać będą służby mundurowe. Policja i służby sanitarne będą bowiem częściej przypominać o zasadach reżimu sanitarnego i zwracać uwagę, jeśli te przepisy nie będą stosowane.

Dodatkowo będą kontynuowane różne akcje zachęcające do szczepień. Ważnym elementem będzie również dochodzenie epidemiologiczne i jego dokładność, czyli rozpoznawanie kręgu osób, które miały kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem tekstu.

Zakażenia

Województwo lubelskie ma największy wskaźnik zakażeń w skali kraju na 10 tys. mieszkańców i wynosi on 0,68. Na drugim miejscu jest województwo podlaskie i wynosi on tam 0,29, jak i podkarpackie – 0,28.

Patrząc na powiaty w naszym regionie wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców minionej doby najwyższy odnotowano w powiecie janowskim, bo 2,2 (10 przypadków), łęczyńskim 1,75 (10 przypadków) i Lublinie 1,06 (36 przypadków). Na kolejnym miejscu jest powiat kraśnicki 0,95 (9 przypadków), lubelski 0,96 (15 zakażeń), Chełm 0,81 (5 przypadków), powiat biłgorajski 0,80 (8 przypadków), świdnicki 0,86 (6 przypadków), radzyński 0,85 (5 przypadków), krasnostawski 0,79 (5 przypadków) i włodawski 0,79 (3 przypadki).

W województwie lubelskim zmarło 8 osób: 4 z powiatu parczewskiego, 1 włodawskiego, 3 krasnostawskego.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 jest obecnie 31 pacjentów, 15 w szpitalu im. Jana Bożego, po 14 w szpitalu w Białej Podlaskiej i Biłgoraju, 8 pacjentów w Łukowie, 7 w Tomaszowie Lubelskim i po 6 w Puławach i Chełmie. 6 z nich przebywa na OIOM-ie.

W środę (15 września) w województwie lubelskim potwierdzono 144 przypadki zakażenia koronawirusem. Daje to pierwsze miejsce w skali kraju pod względem nowych zachorowań. W Polsce łącznie odnotowano 767 przypadków, z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, a z powodu COVID-19 i chorób współistniejących 12.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments