40. rocznica Lubelskiego Lipca. Wernisaż wystawy na placu Litewskim

0
514

W 2020 roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. Miasto we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka-Teatr NN”, przygotowało okolicznościową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia historię lipcowych dni 1980 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek (6 lipca) o godz. 11 na placu Litewskim.

– Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Latem 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków pracowniczych. Ich pierwszą odsłoną były lipcowe wydarzenia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W 40. rocznicę Lubelskiego Lipca, chcemy je przypomnieć – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jubileuszowa wystawa „Przed sierpniem był lipiec” upamiętnia falę strajków oraz protestów pracowniczych, które w lipcu 1980 roku objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. W wyniku drastycznej podwyżki cen żywności, zaprotestowały załogi świdnickiego WSK, a następnie wielu dużych zakładów w Lublinie. W trwających od 8 do 25 lipca 1980 roku strajkach na Lubelszczyźnie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Zakończyły się one porozumieniem podpisanym przez „komitet postojowy”.

Robotniczy protest, oprócz wymiaru ekonomicznego związanego z poprawą warunków życia, był wyrazem szerokiego niezadowolenia społecznego i buntu przeciwko autorytarnej władzy w walce o wolność i demokrację. W wyniku lubelskich wydarzeń, strajki objęły swoim zasięgiem cały kraj. W kolejnym miesiącu rozpoczął się tzw. Sierpień na Wybrzeżu, do którego zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z pozostałych miast. Konsekwencją tych wydarzeń było powstanie Solidarności i pierwsze wolne wybory, które doprowadziły do upadku reżimu komunistycznego.

Wystawę będzie można oglądać od 6 do 21 lipca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments