W województwie lubelskim wzrośnie liczba łóżek w szpitalach, będzie więcej mobilnych punktów pobrań i laboratoriów oraz powstanie szpital tymczasowy – zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zmiany podyktowane są znacznym wzrostem zakażeń, który w naszym regionie oraz całej Polsce obserwujemy od kilku dni.
Więcej łóżek
Obecnie do dyspozycji pacjentów w naszym regionie jest 847 łóżek II poziomu (stan na 21 października na godz. 13). Są one przeznaczone dla osób z Covid-19, u których koronawirus jest główną chorobą, wymagającą leczenia. Wśród nich 749 łóżek to łóżka ogólne, 71 jest z respiratorami, a 27 przeznaczonych dla dzieci. Łącznie w lubelskich szpitalach II poziomu zajętych jest 727 łóżek.
Do 27 października ich liczba ma zostać zwiększona. Będzie ich więcej między innymi w Powiatowym Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim (będzie tam 20 łóżek, a w tym 14 ogólnych i respiratorowych). W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Lublinie powstaną dodatkowe 72 łóżka dla osób dorosłych i 8 łóżek z respiratorami. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie będzie ich 30, w tym jedno łóżko z respiratorem. W tym miejscu będą one dostępne od 26 października. W Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Dęblinie od 27 października będzie 13 łóżek, w tym 12 zwykłych i 1 z respiratorem. W szpitalu Wojskowym przy Al. Racławickich w Lublinie od środy (22 października) będzie dodatkowe 60 łóżek, w tym 2 łóżka z respiratorami.
Łącznie do 27 października będziemy mieć 1050 łóżek II poziomu. Natomiast łóżek izolacyjno-obserwacyjnych w szpitalach I poziomu mamy 88, w tym wszystkie są zajęte.
Laboratoria
Od poniedziałku (26 października) prace rozpocznie laboratorium w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Dodatkowo od środy (28 października) będzie działać nowe laboratorium Luxmedu oraz Wojewódzkiego Szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Pomoże to usprawnić badanie próbek, a tym samym skróci czas oczekiwania na wynik testu.
Dodatkowo zostanie uruchomiony nowy punkt drive thru, który umożliwi wykonanie wymazu bez konieczności wychodzenia pacjenta z samochodu. Będzie on działał przy ulicy Onyksowej 7.
Szpital tymczasowy
Przypominamy, że na terenie Targów Lublin ma powstać również tymczasowy szpital, dla chorych na koronawirusa, którzy będą do niego kierowani, jeśli w szpitalach zabraknie łóżek. – Przygotowujemy właśnie wniosek do ministra zdrowia o zgodę, by rozpocząć fizycznie jego budowę – podkreśla wojewoda lubelski.
W szpitalu tymczasowym planowane jest utworzenie 450 łóżek. Jednak mimo wcześniejszych zapowiedzi nie będzie w nim oddziału do dializ, bo powstanie on w innym miejscu w Lublinie. Obecnie trwają prace wyposażeniowe, które dotyczą sprzętu medycznego oraz kompletowanie personelu. – Działania w praktyce rozpoczniemy dopiero po zgodzie ministra zdrowia – wyjaśnia Lech Sprawka.
Sytuacja epidemiczna
Na terenie województwa lubelskiego mamy 5 nowych ognisk koronawirusa: w dwóch sklepach Biedronka w Janowie Lubelskim, Przychodni LEK-MEDICAL w Lublinie, na Oddziale Medycyny Paliatywnej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w PCZ w Opolu Lubelskim, ZOL „Akari” w Ustrzeszu (powiat radzyński). Łącznie w naszym regionie występuje 100 aktywnych ognisk. 63 ogniska są w fazie rozwojowej, 26 w fazie stabilnej i 11 w fazie wygaszania.
W ciągu ostatniej doby lubelskie laboratoria przebadały 1726 próbek. Na terenie województwa lubelskiego odnotowano do tej pory 8267 przypadków zakażenia koronawirusem (w tym 3827 ozdrowieńców i 139 osób zmarło). Aktualnie 14172 osób jest poddanych kwarantannie, a 398 objętych nadzorem epidemiologicznym. Liczba zakażonych koronawirusem w całym kraju wynosi 202 579 osób, w tym 3 851 osób zmarło.