Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało wytyczne dla osób, które szczepią się przeciwko COVID-19. Podpowiadamy, jak przygotować się do szczepienia, co wolno, a czego nie wolno robić przed i po szczepieniu.
Jak przygotować się do szczepień? Przede wszystkim należy zapoznać się z informacjami o dostępnych preparatach, którymi możesz być zaszczepiony. Gdybyś miał pytania, poproś lekarza kwalifikującego o odpowiedź. W punkcie szczepień pojaw się punktualnie, najlepiej z wcześniej wypełnionym kwestionariuszem kwalifikacyjnym. Jeśli używasz okularów, miej je przy sobie.
W dniu szczepienia przyjmij leki, które zażywasz na co dzień i zjedz lekki posiłek. Koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty i przygotuj aktualną dokumentację medyczną, szczególnie listę leków, które przyjmujesz. Pamiętaj, aby ubrać się tak, aby bez problemu odsłonięte było ramię. Nie zakładaj koszuli, sukienki, czy kombinezonu.
Głównym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wstrząs anafilaktyczny lub ciężka reakcja alergiczna na któryś ze składników szczepionki. Dlatego też ważne jest, aby zapoznać się z ulotką preparatów. Szczepienie należy odroczyć jeżeli masz ostrą chorobę infekcyjną, przebiegająca z gorączką co najmniej 38,5°C, zaostrzenie choroby przewlekłej, a także przebycie infekcji COVID-19. Osoby o statusie ozdrowieńca powinny odczekać 3-6 miesięcy do wykonania szczepień.
Samo szczepienie przebiega w prosty sposób. Najpierw lekarz kwalifikuje do szczepienia. Po pozytywnym zakwalifikowaniu podawana jest szczepionka. Następnie musisz odczekać 15-30 minut w celu oceny stanu zdrowia po szczepieniu w punkcie szczepień.
Pamiętaj, że po szczepieniu możesz mieć objawy niepożądane takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, bóle mięśni, dreszcze, gorączkę, osłabienie, zaczerwienie w miejscu wkłucia, odczyny alergiczne i powiększenie węzłów chłonnych. W celu zwalczenia skutków ubocznych możesz stosować paracetamol w przypadku gorączki wyższej niż 38,5 stopnia. Trzeba również pić dużo wody.