We wtorek (27 kwietnia) w Klinice Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wykonano innowacyjną operację tętniaka aorty brzusznej nowoczesną metodą.
– Przede wszystkim wkroczyliśmy w zupełnie nową erę wizualizacji. Wcześniej odczuwaliśmy potrzebę nowych narzędzi i takich poszerzających możliwości zwłaszcza jeśli chodzi o procedury wewnątrznaczyniowe. Dziś to stało się faktem. Dostaliśmy nowe narzędzia i nową wirtualną rzeczywistość – wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Iłżecki, chirurg wykonujący operację tętniaka aorty brzusznej w Klinice Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
To co kiedyś chirurdzy oglądali na płaskim ekranie, czyli badanie diagnostyczne, wykonane rezonansem lub tomografią komputerową, teraz są w stanie powiesić nad pacjentem i obracać dowolnie. – Dosłownie. Mało tego, możemy chodzić dookoła tego i czerpać wszystkie informacje potrzebne do bezpiecznego i najbardziej korzystnego dla pacjenta wykonania zabiegu – dodaje dr Iłżecki.
Operacja innowacyjną metodą trwała około godziny. – Myślę, że operację tą metodą staną się standardem. To jest kwestia czasu, ale to co dzisiaj zaprezentowaliśmy to jest tylko maleńki wycinek wykorzystania tej technologii. Techniki wewnątrznaczyniowe to tylko mały fragment wykorzystania tego urządzenia – przekonuje dr Iłżecki.
Nowa technologia pozwala również na odróżnienie zdrowych tkanek od chorych. – Dzięki temu wkraczamy w zupełnie inny przedział diagnostyki, leczenia i możliwości terapeutycznych. Przestajemy mówić pacjentowi, że nie mogłem, za późno, czy nie było można. Mówimy mu, że od tej pory będzie już zupełnie inaczej – dodaje chirurg.
Fot. SPSK nr 1 w Lublinie