W lipiec wkroczymy wraz z nowymi instalacjami Nocy Kultury. Do programu festiwalu dołączają wielkie szklane oczy – „Perła OCZYwiście”. Będziemy podziwiać również domki Liliputów i lustrzane mozaiki, a jedno z podwórek zamieni się w pełną magii przestrzeń wypełnioną ponad tysiącem baloników.

Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbywa się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja trwa przez kilka tygodni i ma formułę spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji.

Artystyczne obiekty w kolejnych tygodniach zmieniają się i zostaną zaprezentowane te, które nie miały szansy pokazać się rok temu, będą też nowości. W tym roku hasłem przewodnim jest MOC Kultury.

Co nowego?

Podwórko tysiąca baloników (1-21.07, Brama, ul. Grodzka 3)

Urocze podwórko w zupełnie nowej odsłonie. Tysiąc pięćset kolorowych szklanych baloników zamieni to miejsce w niezwykle magiczną przestrzeń. Autorzy: Agata Zwierzyńska oraz zespół Warsztatów Kultury.

Perła OCZYwiście (1-7.07., godz. 19.00-24.00, ul. Bernardyńska 15)

W ramach Nocy w Browarze w tym roku pojawi się instalacja artystyczna dedykowana specjalnie wieloletniemu partnerowi festiwalu, którym jest Perła – Browary Lubelskie S.A. Perła OCZYwiście, autorstwa Karoliny Karpińskiej, to 30 wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła.

W krzywym Zwierciadle (1-14.07., Zaułek Hartwigów)

Przedmioty codziennego użytku pokryte mozaiką z kawałków luster rzucą zupełnie nowe światło na jeden z bardziej uroczych zaułków Starego Miasta. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury

Ziemny pies (1-21.07., Błonia)

Chomik europejski dawniej występował na terenie całej Polski. Był zwalczany przez rolników, bo wyrządzał szkody na polach uprawnych. Obecnie zwierzę to występuje bardzo rzadko i podlega ochronie. Instalacja obrazująca przeskalowaną czaszkę chomika, wykonana przez studentów architektury krajobrazu KUL, ma zwrócić uwagę na ten silnie związany z Lublinem, wymierający gatunek, który można jeszcze spotkać na Górkach Czechowskich.

Domki Liliputów (1-14.07., ul. Ku Farze)

Na uliczce Liliputów poczujmy się jak Guliwer mijając małe, baśniowe, wielobarwne kamieniczki inspirowane fasadami z lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki wykonały dzieci z MDK „Pod Akacją” pod okiem Katarzyny Niedźwiadek.

O świecie opowiem ci bez słów (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)

Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.

Fot. Katarzyna Anna Kubiak/ Warsztaty Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Noc Kultury 2021. Nowe instalacje pojawią się w przestrzeniach miasta […]