„Nauka bez granic. Enjoy science!” – to hasło tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, który trwać będzie od 18 do 24 września. Tradycyjnie w ramach wydarzenia będziemy mogli wziąć udział w Lubelskim Pikniku Naukowym. Gospodarzem Festiwalu jest w tym roku UMCS.
– Nauka powinna sprawiać radość i to od najmłodszych lat. Nie jest ona ograniczona wyłącznie dla specjalistów, a powinna interesować wszystkich. Również tegoroczne wydarzenia będą skierowane do wszystkich – wyjaśnia prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Uroczysta inauguracja XVII LFN odbędzie się w sobotę (18 września) w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Na deskach sceny widowiskowej wystąpią wtedy Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie, czyli orkiestra pod batutą Tomasza Momota, złożona ze studentów i uczniów, głównie z lubelskich szkół i uniwersytetów.
Dzień później, bo w niedzielę (19 września) w ramach Lubelskiego Pikniku Naukowego zobaczymy występy teatralne, między innymi Teatru ITP czy Teatru Imperialnego, a także pokazy taneczne w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza”. Nie zabraknie również uniwersyteckich zespołów ludowych.
– To wyjątkowa edycja i zależy nam, aby wykraczać poza sferę miasta i regionu. Chcemy, aby zainteresowanie LFN zakorzeniło się jako jeden z najbardziej popularnych festiwali popularno-naukowych w kraju – dodaje rektor UMCS.
Wieczorem w niedzielę (19 września) na placu Litewskim odbędzie się widowisko multimedialne „Symfonia Nauki”. Będzie to pokaz fontann stworzony specjalnie na to wydarzenie. Na potrzeby pokazu kompozytor Piotr Bańka skomponował utwór z udziałem Chóru Akademickiego UMCS. Za scenariusz i reżyserię odpowiada lubelski twórca i reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski.
Główną częścią programu są projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów upowszechniające naukę i badania naukowe. W związku z panującą epidemią wydarzenia festiwalowe odbędą się zarówno online, jak i w formie tradycyjnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Program
Sobota (18 września) – Uroczysta inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki
Niedziela (19 września) – Lubelski Piknik Naukowy na placu Teatralnym
Niedziela (19 września) – Multimedialny Pokaz Fontann na placu Litewskim: Symfonia Nauki
Poniedziałek – Piątek (20-24 września) – projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów popularyzujące naukę
Piątek (24 września) – Uroczyste zakończenie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki
Fot. Dominika Polonis