Archidiecezja Lubelska zaprasza na recital „Sonosfera Lubelska: Jan z Lublina x Corina Marti”. Koncertu będzie można wysłuchać w czwartek (30 września) o godzinie 19.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym, który mieści się na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6.
Sonosfera Lubelska to projekt realizowany przez Archidiecezję Lubelską. Organizatorzy sięgają do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej renesansowy Lublin, za sprawą osoby XVI-wiecznego zakonnika i uczonego Jana z Lublina Na Starym Mieście, na kamienicy przy ul. Rynek 16, tak zwanej Kamienicy Muzyków, znajduje się medalion z wizerunkiem Jana z Lublina. Mimo tego upamiętnienia, nie jest to postać dobrze znana mieszkańcom, choć niezwykle ceniona przez znawców i miłośników muzyki renesansowej na całym świecie. Dzięki stworzonej przez Jana tabulaturze, współcześni muzycy mogą sięgać do zasobów muzyki dawnej – pielęgnować tradycje i czerpać z niej inspiracje, tak jak czyni to zaproszona do Lublina artystka – Corina Marti.
Tabulatura Jana z Lublina jest najobszerniejszą, bo około 520 stron tabulaturą organową XVI-wiecznej Europy w uproszczeniu można powiedzieć, że jest zbiorem zapisów nutowych utworów organowych epoki renesansu. Zawiera około 300 utworów muzycznych, wśród nich kompozycje pochodzenia polskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego. Ten bogaty i zróżnicowany zbiór to niezwykle świadectwo współczesnej kultury muzycznej nie tylko Lubelszczyzny, ale także całej Rzeczypospolitej.
Podczas recitalu szwajcarskiej artystki Coriny Marti usłyszymy 22 utwory na klawesyn i organy, w tym jeden z nich premierowo. Koncert zostanie utrwalony na płycie, która ukaże się jeszcze tej jesieni. Wydawnictwo muzyczne będzie zawierać także materiał tekstowy, związany z dziedzictwem kulturowym Lublina. Utwory nagrane podczas recitalu będą w przyszłości odtwarzane w Wieży Trynitarskiej jako dodatkowy element towarzyszący zwiedzaniu zabytku.
W ten dzień odbędą się również wydarzenia towarzyszące. Jest to okazja by lepiej poznać dwa z bogatej listy zabytków sakralnych Lublina, a to za sprawą oprowadzania z przewodnikiem po Wieży Trynitarskiej oraz Kościele Seminaryjnym.
Koncert oraz wydarzenia towarzyszące są bezpłatne. Ze względów bezpieczeństwa wynikających z pandemii COVID-19 oraz charakteru wydarzeń liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy, których można dokonać przez system evenea.pl.
Program
Godz. 15.00-16.00 – Wieża Trynitarska – oprowadzanie z przewodnikiem – ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie
Godz. 17.00-18.00 – Kościół Seminaryjny pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie – oprowadzanie z przewodnikiem – dr Hubert Mącik Narodowy Instytut Dziedzictwa w Lublinie
Godz. 19.00-20.00 – Corina Marti – recital i rejestracja koncertu