Grzyby to niesamowite źródło smaku i składników odżywczych. Już w starożytności ceniono je za walory smakowe, zwłaszcza za aromat i powszechnie wykorzystywano w potrawach. Jak się okazuje grzyby to również leki, obniżają poziom cholesterolu, działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, są hipoglikemiczne i antyoksydacyjne. Jedzmy grzyby dla zdrowia i dla smaku. Smacznego 🙂
Sos z kurek
Składniki:
200 g kurek
180 ml śmietany 30%
½ szklanki pokrojonego szczypiorku (lub cebuli)
sól, pieprz, ziele angielskie
1 łyżka masła
Przygotowanie:
Oczyścić grzyby, duże okazy przekroić. Rozpuścić na patelni masło, dodać kurki, osolić, dodać ziele angielskie. Smażyć 10 minut, do odparowania wody. Dodać pokrojony szczypior, poddusić 2-3 minuty. Dodać śmietanę i pieprz mielony do smaku. Dusić pod przykryciem 2 minuty.
Sos z leśnych grzybów
Składniki:
1 kg świeżych podgrzybków, prawdziwków, maślaków
1 duża cebula
2 łyżki masła
1 gałązka świeżego tymianku
300 ml śmietanki 30%
sól i pieprz do smaku, natka pietruszki
Przygotowanie:
Cebulę obrać, posiekać w drobną kostkę, podsmażać na maśle. Do cebuli dodać oczyszczone i pokrojone grzyby. Podsmażać 2-3 minuty, dodać pół łyżeczki soli, 2 szczypty pieprzu, listki tymianku i 250 ml gorącej wody. Gotować na wolnym ogniu około 20 minut, często mieszając.
Do sosu dodać śmietanę, doprawić do smaku i gotować jeszcze 3-4 minuty. Przed podaniem obficie posypać posiekaną natką pietruszki.
Sos z suszonych grzybów
Składniki:
30-40 g suszonych grzybów
2 cebule
¾ szklanki śmietany
2 łyżki masła
3 łyżki mąki
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Grzyby opłukać. Przełożyć do garnka, zalać zimną wodą. Odstawić na kilka godzin. Grzyby ugotować w tej samej wodzie, w której były moczone. Wywar z grzybów odcedzić i kontynuować gotowanie do odparowania do uzyskania ok. 1 ½ objętości szklanki.
Ugotowane grzyby drobno posiekać. Masło stopić, dodać drobno posiekaną cebulę, udusić. Mąkę dodać do cebuli, zrumienić, rozprowadzić wywarem z grzybów. Dodać grzyby, posolić i popieprzyć do smaku.