Każdy ma różne podróżnicze marzenia, ja od zawsze chciałam na własne oczy zobaczyć pierwszą stolicę Polski. Jak zdążyliście zauważyć lubuje się ostatnio w przypominaniu sobie tego, czego uczyłam się w szkole i kilka dekad później podążam tym tropem.

Gniezno, bo o nim dzisiaj mowa, leży na Szlaku Piastowskim i jest jednym z najstarszych miast naszego kraju.

Na zwiedzanie miasta należy przeznaczyć minimum 3 godziny, jeżeli chcemy przemknąć przez nie pobieżnie. 5 godzin również nie wyczerpie tematu, ale ogrom informacji i wrażeń będzie zdecydowanie większy.

Gniezno kryje w zanadrzu kilka atrakcji, bez których odwiedzenie tego miejsca na mapie kraju nie może się obyć. Jak już zaparkujecie swoje machiny to w pierwszej kolejności należy udać się na:

TRAKT KRÓLEWSKI

Spacer Traktem najlepiej zacząć od dworca kolejowego, tam należy wypatrywać rzeźby króla Przemysła II i stąd rozpocząć zwiedzanie. Trakt Królewski to stworzony z myślą o turystach szlak spacerowy, gdzie przewodnikami są króliki wykonane w sposób niezwykle szczegółowy i obrazowy. Zachwycą każdego!

Warto już na wstępie zainstalować sobie mobilną aplikację „Królika Goń” – aplikacja dostępna tutaj: www.krolikagon.gniezno.eu

Jest to nic innego jak gra edukacyjna dla każdego, gdzie krok po kroku zwiedzamy atrakcje miasta, a „puchate” stworzonka pomagają nam w tym. Przechadzając się ścieżkami, którymi chadzali królowie można spotkać 15 królików (Żołnierz pruski, Woj piastowski, Szofer, Strażak, Skryba, Rajca miejski, Powstaniec Wielkopolski, Napoleon, Murarz, Medyk, Kolejarz, Hokeista, Degustator, Bogaty kupiec, Żużlowiec), nie bez przyczyny nawiązują one do rozmaitych profesji, które nawiązują do gnieźnieńskiej historii. Na szlaku wypatrujcie ponadto 5 posągów koronowanych w Gnieźnie pierwszych królów Polski, postaci z 2 piastowskich legend, edukacyjnych makiet oraz tablice infokiosków. Zapewniam Was, że od takiego natłoku wiedzy pęka głowa! Tak, Gniezno to miasto zdecydowanie wychodzące naprzeciw turystom i zachęcające do poznania jego historii.

Trasa ma 6,5 km i dzięki niej odwiedzicie nie tylko topowe i osławione zabytki, ale również zakamarki miasta, które łatwo można zupełnie niecelowo pominąć.

STARE MIASTO

Gniezno, podobnie jak Rzym, leży na siedmiu wzgórzach, zaś Stare Miasto na jednym z nich. Wzgórze to nosi nazwę Wzgórza Panieńskiego, na nim zbiegały się niegdyś trakty handlowe z Pomorza, Poznania czy Kruszwicy. Pozostała szóstka to: wzgórze Lecha, Św. Piotra, Św. Wawrzyńca, Św. Michała, Wzgórze Krzyżackie oraz Żnińskie. Stare Miasto obejmuje swym zasięgiem Rynek, którego punktem charakterystycznym jest fontanna. Dookoła niej rozpościerają się kamienice z rzeźbionymi ornamentami. Jest bardzo klimatycznie i warto usiąść na kawę z jednej z pobliskich kawiarni i po prostu popatrzeć na okolicę.

W okolicach Rynku usytuowanych jest wiele zabytków. Na terenie dzielnicy Grzybowo znajduje się KOŚCIÓŁ ŚW. JANA. To zaraz po katedrze najcenniejszy zabytek miasta.

ARCHIKATEDRA GNIEŹNIEŃSKA i DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

Katedra, wznosi się na Wzgórzu Lecha zwanym też Górą Królewską. To tutaj w 970 roku Mieszko I wybudował pierwszy kościół. To w nim odbyły się koronacje Bolesława Chrobrego, Mieszko II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. I to również tutaj w 1000 roku złożono ciało świętego Wojciecha, którego uznano za męczennika. Święty Wojciech wpisany jest na trwałe w historie tego miasta i jemu poświecono rzeźby na Drzwiach Gnieźnieńskich, zwane także drzwiami Świętego Wojciecha. Co ciekawe jego grób stał się najstarszym miejscem pielgrzymek w Polsce. Nie zapomnijcie zobaczyć podziemi archikatedry i relikwii Św. Wojciecha oraz wejść na wieżę widokową (czynna tylko w sezonie).

– informacje na temat zwiedzania obiektu znajdziecie tutaj: www.wzgorzelecha.pl

MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO

Wystawa POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO to jego największa atrakcja. Kolebka polskiej państwowości przedstawiona jest poprzez wykorzystanie filmów w technologii 3D i multimediów. Muzeum to także niezwykle bogata ekspozycja, która „obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów, detale architektoniczne, rzeźby średniowieczne będące własnością Archidiecezji Gnieźnieńskiej, kopie regaliów królewskich i insygniów władzy kościelnej, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca” i włóczni św. Maurycego, a także dokumenty, pieczęcie i bulle oraz dawne księgi. Najbardziej rozpoznawalnym i największym eksponatem jest fragment wczesnośredniowiecznego wału grodowego, zbudowany z oryginalnych, drewnianych elementów, pochodzących ze wzniesionej ok. 940 roku najstarszej części grodu gnieźnieńskiego, którego fortyfikacje te należały do największych w państwie pierwszych Piastów. Prezentacji ekspozycji towarzyszą komentarze znanych naukowców zajmujących się badaniami nad polskim średniowieczem, teksty dawnych kronikarzy, a także średniowieczne śpiewy.

– informacje na temat godzin otwarcia cen i tego, co ma do zaoferowania placówka tutaj: www.muzeumgniezno.pl

PAROWOZOWNIA

Parowozownia Gniezno, to największy kompleks tego typu w Wielkopolsce. Jakoś tak się składa, że o cyklicznych wydarzeniach piszę po fakcie, było już na blogu o Dniach Ceramiki w Bolesławcu, w Gnieźnie mamy za to DNI PARY. Odbywają się one w lipcu na terenie Parowozowni Gniezno. Wówczas to można poznać historię tego miejsca, a także zaznajomić się z przeszłością gnieźnieńskiej kolei, przejechać się drezyną! Jeżeli zajedziecie do Gniezna w innym okresie, to nic straconego. Parowozownie można eksplorować z przewodnikiem o określonych godzinach. Miejsce zbiórki znajduje się przy bramie głównej, skąd punktualnie ruszają grupy. Miejsce to specyficzne, ale nie będziecie się tutaj nudzić.

Poza sezonem warto umówić się wcześniej, dzięki zaangażowanym w to miejsce członkom Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno jest w dobrych rękach pasjonatów.

-wszelkie informacje, by móc zaplanować sobie zwiedzanie indywidualne czy też grupowe znajdziecie tutaj: www.parowozowniagniezno.pl

MUZEUM ZABYTKÓW KULTURY TECHNICZNEJ

Pieczę na tym miejsce sprawuje Stowarzyszenie ClassiC Gniezno. To tutaj znajdziecie relikty z czasów mlodości Waszej, rodziców czy dziadków. Króluje tematyka motocyklowa, gdzie waszym oczom ukażą się odrestaurowane w każdym calu zabytki techniki.

– zainteresowani tą tematyką mogą podgladać najświeższe informacje ww.facebook.com/classicmcmuzeum

Wspomniane atrakcje, które oferuje Gniezno to zaledwie wierzchołek, tego co przed Wami. Uliczki, zakamarki, kościoły, parki, skwerki… Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i będzie to jeden z piękniejszych weekendów. Zapewniam Was. No to w drogę!

Więcej na temat podróży przeczytacie na blogu GreyMouseland

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments