Statystyczny Polak wypija ok. 98,8 litrów piwa rocznie. Od dłuższego czasu obserwujemy większe zainteresowanie nie tyle samym piciem piwa, ale też zgłebianiem jego tajemnic. Dziś przedstawimy Wam 5 ciekawostek na temat tzw. napoju bogów.

1. Wieloletnia tradycja

Pierwsze archeologiczne przesłanki o produkcji piwa pochodzą sprzed 3500 tysięcy lat z Mezopotamii. Sumeryjskie kobiety wytwarzały piwo na cześć bogini Ninkasi. Powstawało ono z chleba jęczmiennego połączonego z miodem i owocami. Całość fermentowała i stawała się prototypem dzisiejszego złotego trunku. Z powodu dość gęstej konsystencji zupy piwnej, napój pito przez słomkę.

2. Lager to nie gatunek

Wiedza o piwach kraftowych jest coraz szersza u większości piwoszy, jednak wciąż mamy pewne braki. Dlatego warto wyjaśnić jedną z podstawowych kwestii – lager to nie gatunek piwa, a sposób fermentacji. Są to zatem piwa warzone w procesie dolnej fermentacji. Drożdże używane do produkcji tego trunku wymagają niższej temperatury (6-12 stopni Celsjusza). Mimo niestosowania „utrwalaczy”, np. pasteryzacji, lagery mogą długo leżakować w niskich temperaturach. Do grupy lagerów zaliczymy m.in. koźlaki, portery bałtyckie, czy piwa marcowe.

3. Ile procent ma to piwo?

Na etykietach często możemy znaleźć wysoką wartość opatrzoną symbolem %. Większość z nas mylnie zakłada, że zawsze jest to zawartość alkoholu, a nie jest to prawdą. Oczywiście zdarzają się bardzo mocne piwa, jednak najczęściej są o wiele droższe, a cena za butelkę może sięgać kilkudziesięciu złotych. Jeżeli więc znajdziemy piwo w standardowej cenie, które będzie miało np. 12%, najprawdopodobniej będzie to zawartość ekstraktu. Z reguły można założyć, że dzieląc wartość ekstraktu na pół, otrzymamy mniej więcej wartość alkoholu w danym piwie.

4. Chmiel to tylko przyprawa

Gdy myślimy o składnikach potrzebnych do produkcji piwa zazwyczaj jako pierwszy nasuwa nam się chmiel. Utarło się już nawet określenia piwa, jako “zupy chmielowej”. Jest to jednak dość błędne myślenie. Owszem chmiel dodaje się do piwa, ale jest on jedynie przyprawą, dzięki której piwo zyskuje charakterystyczną goryczkę. Głównym składnikiem piwa jest słód, zazwyczaj jęczmienny, pszeniczny lub żytni.

5. Woda ma znaczenie

Jakość wody użytej przy produkcji piwa ma olbrzymi wpływ na jego ostateczny smak. Część browarów stosuje wodę wydobywaną z własnych źródeł lub górską. Jednak niektóre z nich korzystają z wody miejskiej, którą należy uzdatniać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments