Jesień przychodzi do nas, a wraz z nią znacznie chłodniejsze dni i zimne noce. Wietrzne poranki i deszczowe popołudnia sprawiają, że coraz łatwiej o osłabienie organizmu, w wyniku którego dopada nas przeziębienie. Jednak czy umiemy ocenić czy to jeszcze przeziębienie czy już grypa?
Przede wszystkim warto pamiętać, że nazwą przeziębienie określa się kilka objawów powodowanych przez infekcje spowodowane różnymi wirusami: zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i zatok. Natomiast grypa jest chorobą dużo cięższą, którą wywołuje konkretny wirus.
Przeziębienie rozpoczyna się zazwyczaj łagodnie, ponieważ atakujące nas wirusy rozwijają się dłużej. Zazwyczaj odczuwamy tzw. kręcenie w nosie oraz delikatny ból gardła. W kolejnym etapie przeziębienia, objawy skupiają się przede wszystkim do bólu gardła, kataru oraz gorączki (nawet do 38 stopni Celsjusza).
W walce z przeziębieniem często wykorzystujemy wiele domowych sposobów. Gorąca herbata, witamina C, inhalacje, czy domowe syropy. Top 10 naszych metod na przeziębienie znajdziecie w artykule „10 sprawdzonych sposobów na przeziębienie”.
Początki grypy
Jeżeli poczujemy się gorzej, warto zwrócić uwagę na to jak zaczyna się przebieg naszej choroby. Początki grypy są zazwyczaj bardzo gwałtowne. Wirus rozwija się około 2 dni. Zazwyczaj później występuje u chorego wysoka gorączka (powyżej 39 stopni), dreszcze, silny ból mięśni. Często w przypadku grypy intensywnie będzie bolała nas również głowa w okolicy czoła.
Kiedy dopadnie nas grypa, nie mamy siły aby wstać z łóżka. Dzieje się tak przez ból mięśni, gorączkę i ogólne osłabienie naszego organizmu, czyli objawy często mylone z tymi występującymi w przeziębieniu. Podczas przebiegu grypy są one dużo bardziej uciążliwe. W przypadku zarażenia grypą, ból gardła i katar mogą być słabsze.
Grypa stwarza także niebezpieczeństwo powikłań, do których należy np. zapalenie: płuc, ucha środkowego lub mięśnia sercowego. Dlatego w przypadku silnych objawów przypominających grypę, warto zgłosić się do lekarza.
Leczenie
Najczęściej stosuje się standardowe leczenie objawowe. Należy wtedy przyjmować przepisane przez lekarza leki przeciwzapalne na obniżenie gorączki, przeciwkaszlowe i wzmacniające odporność, a także elektrolity, które pomogą w nawodnieniu organizmu. Warto także dać organizmowi odpocząć i poleżeć dłużej w łóżku.
Leki przeciwwirusowe lekarze decydują się stosować w ciężkich przypadkach, przy obecnych powikłaniach lub u osób znajdujących się w grupach dużego ryzyka zarażenia wirusem grypy.