Wraz z ochłodzeniem, jakie przychodzi jesienią, przychodzi osłabienie naszego organizmu. Zatkany nos, podwyższona temperatura i chrypka lub kaszel, to typowe objawy przeziębienia. Jednak zanim zdecydujemy się udać do lekarza, powinniśmy sprawdzić jakie naturalne produkty skutecznie pomogą nam w walce z chorobą. Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych domowych sposobów na przeziębienie.

1. Herbata z miodem, imbirem i cytryną

To jeden z najbardziej znanych sposobów na ból gardła i dostarczenie dużej dawki witamin. Jednak czy każdy z nas przyrządza ją w odpowiedni sposób. Musimy pamiętać, że aby nasze składniki nie straciły swoich wartości, herbata powinna mieć maksymalnie 40 stopni C.

2. Rumiankowe inhalacje

Bardzo prosta w przygotowaniu metoda walki z zatkanym nosem. Wystarczy wsypać do miseczki rumianek, zalać gorącą wodą, a następnie głęboko wdychać przez około kilka minut. Inhalacje rozszerzają naczynia krwionośne i zwiększają dopływ krwi do błon śluzowych, a dodany rumianek działa przeciwzapalnie.

3. Płukanki z szałwii, rumianku i soli

Te zioła idealnie sprawdzą się w przypadku uporczywego bólu gardła. Zaparzaj zioła przez ok. 20 min, a jak ostygną, płucz nimi gardło. Zarówno szałwia, jak i rumianek działają przeciwzapalnie. Możesz też użyć do płukania gardła roztworu z soli kuchennej. Do szklanki ciepłej wody wsyp łyżeczkę soli i płucz co najmniej 4 raz dziennie.

4. Napary przeciwgorączkowe

Jeżeli czujemy, że mamy podwyższoną temperaturę możemy wypróbować ziołowe przetwory. Nie tylko sprawdzą się przeciwgorączkowo, ale i wzmocnią nasz organizm, odkażą i będą działały wykrztuśnie. Najbardziej polecanymi ziołami będzie kwiat lipy, wiązówki, czarny bez oraz liście i owoce maliny.

5. Mleko z miodem i czosnkiem

Wypicie szklanki mleka z łyżką miodu i rozgniecionym ząbkiem czosnku również skutecznie pomoże nam w walce z przeziębieniem. Musimy jednak pamiętać, że składniki należy dodawać do mleka, które ma temperaturę maksymalnie 40 stopni C. Dodatkowo napój ułatwi zasypianie.

6. Syrop cebulowy i z czerwonego buraka

Oba sposoby są najczęściej stosowanymi przez nasze mamy i babcie domowymi metodami walki z przeziębieniem. Aby wykonać taki syrop należy włożyć do słoiczka posiekaną główkę cebuli i dodać dwie łyżeczki cukru. Zakręcamy słoiczek i ustawiamy go w ciepłym miejscu, aż wytworzy się syrop.

Żeby przyrządzić syrop z buraka, powinniśmy go wyszorować, wydrążyć otwór w miejscu gdzie były liście i wsypać do niego łyżeczkę cukru. Całość wkładamy do lekko nagrzanego piekarnika do momentu, aż w środku pojawi się syrop. Oba wywary dawkujemy ok. trzy, cztery łyżeczki dziennie.

7. Siemię lniane na ból gardła

Ten napar idealnie sprawdzi się kiedy mamy chrypkę i podrażnione gardło. Len wytwarza śluz, który nawilża i koi podrażnioną śluzówkę. Żeby go przygotować należy zalać łyżeczkę nasion gorącą wodą i odstawić pod przykryciem na kilka minut.

8. Olejki eteryczne

Działają one na naszą błonę śluzową i ułatwiają upłynnienie wydzieliny. Sprawdzą się zarówno w kaszlu mokrym, jak i przy katarze. Olejki mają też działanie odkażające. Najbardziej polecany jest olejek sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy, miętowy i terpentynowy. Możemy stosować je zarówno w inhalacjach, jak i wcierać w klatkę piersiową lub skronie i pod nosem.

9. Chrzan

Uznawany też za naturalny antybiotyk. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Posiada on ok. 5 razy więcej witaminy C niż cytryna. Świeżo utarty chrzan (ok. 200g) zalać szklanką wody i zostawić na godzinę. Masę która powstanie przeciskamy przez gazę, dodajemy 200g naturalnego miodu i sok z połowy cytryny. Łyżkę syropu należy pić do 4 razy dziennie rozcieńczony z ciepłą wodą. Dawka dla dzieci to ok 2 razy dziennie.

10. Ogrzewanie naszego ciała i wietrzenie pomieszczeń

Bardzo pomocny i dający uczucie ciepła okaże się być termofor. Wypełniony gorącą wodą pomoże grzać nasze ciało. Kiedy jesteśmy przeziębieni, powinniśmy pamiętać, żeby się wygrzewać. Ciepła piżama, dres i koc lub kołdra, termofor i ciepłe napoje skutecznie nam w tym pomogą.

Jednocześnie pamiętajmy, żeby wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Kiedy nie ma przepływu świeżego powietrza, wzrasta w pokoju stężenie CO2. Czujemy się ospali i nadmiernie zmęczeni, dlatego ważne jest, żebyśmy dbali o dostarczanie świeżego powietrza w miejscu w którym przebywamy.

WAŻNE

  • Pamiętajmy jednak, że delikatny wzrost temperatury przy infekcjach to nic złego. Świadczy o tym, że nasz organizm jest wydolny i walczy z chorobą, dlatego nie powinniśmy zbijać niewielkiej gorączki za wszelką cenę. Dopiero temperatura powyżej 38 st. C. jest zagrożeniem dla naszego organizmu i powinniśmy zastosować w tej sytuacji leki przeciwzapalne.
  • Jeżeli domowe sposoby nie podziałają w ciągu tygodnia, a my będziemy się czuć tylko gorzej, nie powinniśmy już odwlekać wizyty u lekarza. Przeziębienie może być czasem początkiem poważniejszej choroby, której nie wolno bagatelizować.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
Ilona
5 lat temu

My zawsze w okresie jesienno zimowym staramy się wzmocnić organizm poprzez odpowiednią dietę. Pijemy dużo ciepłych płynów, jemy kanapki z pastą czosnkową.Na ból gardła zawsze stosuję Uniben- szybko działa i ma fajną formę podania którą akceptują dzieci. Jak juz nas coś dopadnie do przede wszystkim staramy się przebywać w cieple, jeść ciepłe posiłki rosół, domowy kisiel. I dużo pić – herbatki z miodem i cytryną, czarny bez itd. Jest mnóstwo domowych sposobów na pomoc organizmowi w walce z chorobą.

Aleksandra Gałecka
5 lat temu

Sama stosuję od lat imbir i sprawdza się znakomicie.