Od 13 do 25 sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie trwać będzie jubileuszowa, bo już 10 edycja festiwalu Board Mania. Na najdłuższy w Polsce konwent poświęcony grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym zaprasza lubelska Fundacja Rozwoju Umysłu.
Przez cały okres trwania festiwalu, w foyer Sali Operowej (poziom +1) będzie można korzystać z wypożyczalni gier codziennie w godzinach od 12:00 do 20:00. Biblioteka zostanie wyposażona w kilkaset tytułów przysłanych do nas przez współpracujące z fundacją FRU wydawnictwa. Tradycyjnie już, wydawnictwa prześlą ogromną ilość gier – zarówno najnowszych tytułów, jak również klasycznych pozycji i planszówkowych evergreenów.
Wypożyczalnia będzie podzielona na dwie części. W strefie „Junior” zlokalizowane będą gry rodzinne oraz te dla najmłodszych, a druga część biblioteki poświęcona będzie grom dla zaawansowanych graczy.
W sobotę (13 sierpnia) i w niedzielę (14 sierpnia), a także w sobotę (20 sierpnia) i w niedzielę (21 sierpnia) we foyer sali operowej będą odbywały się turnieje gier. O tytułach gier i nagrodach organizatorzy poinformują na konwencie.
Strefa „Board Mania Junior” będzie czynna przez cały festiwal. To dodatkowa wypożyczalnia gier wyposażona wyłącznie w „lżejsze” tytuły przeznaczone dla rodzin i dzieci. Główny trzon biblioteki stanowią gry wydawnictw Hasbro Gaming i Alexander Toys, ale znajdą się w niej również inne, mniej wymagające tytuły oraz gry imprezowe.
W sobotę (20 sierpnia) weźmiemy udział w Analogowym „Nocnym” Graniu. Jest to coroczny tradycyjny punkt programu każdej Board Manii jest organizowany wspólnie z Neverlight i za każdym razem przyciąga zaawansowanych graczy oraz osoby, które mają ochotę na zagranie w bardziej wymagające i czasochłonne tytuły lub po prostu chcą spędzić sobotni wieczór przy stole, w gronie przyjaciół.
Dodatkowo, w niedzielę (21 sierpnia) poprowadzone zostaną warsztaty malowania figurek z Wargamer Lublin. Warsztaty od pierwszej edycji festiwalu cieszyły się dużą popularnością. Są kierowane do osób w każdym wieku oraz stopniu zaawansowania w tym ciekawym hobby. Każde spotkanie rozpoczyna krótki wykład – wprowadzenie pozwalające na rozpoczęcie przygody z malowaniem plastikowych elementów gier. Wszystkie materiały zapewnia Wargamer Lublin, a po zakończeniu malowania każda osoba uczestnicząca w warsztatach może zabrać ze sobą swoje dzieło.
„Grotwórcze szaleństwo” jest skierowane do wszystkich, którzy kiedykolwiek marzyli o stworzeniu własnej gry. Podczas tych warsztatów osoby uczestniczące będą tworzyć gry w formacie „print’n’play”. Podczas pierwszego spotkania zostaną omówione podstawowe założenia, powstanie plan działania i ogólny zarys. Następnie pomysły zostaną przelane na papier, by docelowo znaleźć się w komputerach twórców w formie projektów, które zostaną przetestowane na kolejnym spotkaniu. A to wszystko pod okiem doświadczonych prowadzących.
Podczas imprez będzie również Gryneczek. Gryneczek, czyli lubelska giełda planszówkowa skierowana jest do tych, którzy mają zalegające na półce gry, albo te które się znudziły. Można je będzie wymienić na te nowe, dotąd ci nieznane. Wymiana to najprostszy sposób wejścia w posiadanie nowych tytułów i przy okazji pozbycia się tych niechcianych. Gryneczek odbył się już kilka razy i zawsze cieszy się dużą popularnością, a niektóre osoby gotowe do wymiany przynoszą ze sobą od kilku do nawet kilkudziesięciu gier.
Będzie też pokazy gier i prototypów. Podczas każdej kolejnej edycji organizatorzy mają całą masę nowych gier od większości polskich wydawców. Również i tym razem będziecie mieli okazję zagrać w najnowsze tytuły, których zasady wytłumaczą sami twórcy lub osoby wyznaczone przez wydające je oficyny.