Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (23 czerwca) do niedzieli (25 czerwca).

Pokazy fontanny

W czerwcu na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30. W ten weekend pokazy odbywają się w piątek i sobotę.

Piątek – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście
Sobota – Lublin is YOUth (v PL), Czarcia Łapa

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywają się projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

piątek: CASABLANCA, reż: Michael Curiz, cykl: Klasyczny piątek

sobota: PIOSENKI O MIŁOŚCI, reż: Tomasz Habowski, cykl: A to Polska właśnie

niedziela: DZIEWCZYNA WE MGLE, reż: Donato Carrisi, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów.

HARMONOGRAM:

sobota, godz. 13 – Joanna Szmit/ Lublin między wojnami – z kroniki Policji Państwowej.

Noc Św. Jana w Skansenie

W piątek w godz. od 18:00 do 22:15 w sektorze Powiśle zaplanowano Noc św. Jana. Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym z udziałem zespołu obrzędowego oraz wzbogacone o koncert Kapeli „Drewutnia”. Na przybyłych będą czekały stanowiska pokazowo–warsztatowe dotyczące zwyczajów i wierzeń związanych z wigilią św. Jana. Będzie można zapoznać się z tematyką medycyny ludowej, ziół i ich właściwościami. Nie zabraknie symboliki wody i ognia czy legend o cudownym kwiecie paproci. Będzie to także znakomita okazja do samodzielnego wicia wianka i nauki tradycyjnych sobótkowych pieśni. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wykonać prace plastyczne i spróbować swoich sił w konkursie na poszukiwanie kwiatu paproci.

Harmonogram:

Miejsce: sektor Powiśle
18.00-20.30 – stanowiska edukacyjne
18.00-18.50 – gra terenowa „Poszukiwanie kwiatu paproci”
18.00-22.15 – Noc Św. Jana w ikonografii.
19.30 – 20.30 – widowisko obrzędowe „Wilija św. Jana” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego z Hańska /przy Zagrodzie z Janiszowa/
20.30 – 20.45 – koncert obrzędowej grupy śpiewaczej „Rózga” przy ognisku
21.00 – 22.15 – koncert Kapeli „Drewutnia” /przy Zagrodzie z Janiszowa /

Bilety w cenie: 25 zł/ normalny, 15 zł/ulgowy
Ostatnie wejście do Muzeum o godz. 20:30

Nowa wystawa w Muzeum KUL

W piątek o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy „Zieleń (…) wyrojem omgliła rozłogi” w  Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Al. Racławickie, Gmach Główny, sala 29). W 2023 roku Alicja Zadziorko przekazała Muzeum KUL swoją kolekcję dzieł sztuki, na którą złożyły się prace z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby. Artystka, zauroczona poezją Leśmiana, w podobny sposób postrzega naturę i tak jak on stwarza ją na nowo. Poprzez świat roślin formułuje wiele symbolicznych treści, jednocześnie przekazując własne wartości i refleksje. Czas trwania wystawy: 23 czerwca – 29 września 2023 r. Muzeum czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-16.00

Wieczór polsko – żydowski

Kolejna edycja Wieczoru polsko-żydowskiego odbędzie się w niedzielę o godzinie 17 na placu Litewskim w Lublinie. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć zespół Ahava, który zapewni muzyczną ucztę dla uszu, serwując wspaniałe żydowskie utwory. Smakosze regionalnych smaków będą mogli spróbować lubelskich cebularzy. Podczas koncertu będzie można podziwiać tańce izraelskie. Chętni będą mogli wziąć udział w loterii z nagrodami. Program wydarzenia urozmaici opowieść o żydowskim Lublinie, którą przybliży przybyłym profesor Sabina Bober.

Tamara Łempicka – ponad granicami

Już w najbliższy piątek o godz. 18 Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Zostaną zaprezentowane zakupione prace, którym towarzyszyły będą dzieła Tamary Łempickiej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Tamara Lempicka Estate.

Więcej informacji tutaj

Koncert charytatywny dla Karolinki Jakóbczyk

W piątek o godz. 18:00 na Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się Koncert Charytatywny Wokalistów Studia Wokalnego i Rehabilitacji Głosu Bluelife-Art dla Karolinki Jakóbczyk. W programie usłyszymy dobrze znane i lubiane przeboje, zarówno w języku polskim, jaki i angielskim. Gościem specjalnym koncertu będzie Konrad Baum z zespołem.

Przed i w trakcie całego wydarzenia zorganizowana będzie zbiórka dowolnych datków do puszek. Zbiórka datków w trakcie wydarzenia będzie również koordynowana przez Fundację “Siepomaga”. Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz gier, zabawek i książek, kiermasz słodkości oraz licytacje, dzięki którym będzie można wesprzeć zbiórkę dla Karolinki. Kiermasz rozpocznie sie w Centrum Kultury już o godzinie 16:00.

Nocny spacer po Teatrze Osterwy

Wielkimi krokami zbliżają się urodziny patrona Teatru, Juliusza Osterwy. Z tej okazji  dla zainteresowanych przygotowano niezwykłe wydarzenie – Nocny spacer po Teatrze, który poprowadzi aktorka i archiwistka Teatru, Anna Nowak.

Spacer odbędzie się w piątek o godz. 22:00. To ostatnia w tym sezonie szansa na zwiedzenie budynku i poznanie historii tego miejsca. Bilety na wydarzenie dostępne do wyczerpania miejsc, jedynie w kasie biletowej Teatru, w cenie 35 zł.

3 edycja Latającego Lumpeksu

W niedzielę od godziny 17 ulica Ogrodowa zmienia się w lumpeks. Przyjść, kupić ubrania, wypić kawę, może każdy z ulicy za darmo. Jeżeli chcecie wziąć udział w wydarzeniu i wystawić swoje rzeczy musicie przesłać swoje zgłoszenie na adres: ogrodowalublin@gmail.com. Koszt wystawienia swoich rzeczy to 50 zł, w cenie jest stojak na ubrania i kawa. Dokładny adres: Ogrodowa 10/6

Przestrzenie sztuki w CSK

W niedzielę o godz. 18:00 w CSK zapraszamy na taneczny tryptyk w wykonaniu tancerzy związanych z wydziałem tańca Akademii Muzycznej w Katowicach. Tancerze zaprezentują się w trzech spektaklach: Bursztynowy ptak, Ashes of the Dead Frog oraz Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Centrum Spotkań Kultur.

Basia Bańda “Najbardziej na świecie”

Miłośnicy sztuki mogą się udać w piątek o 18 do Galerii Białej na wernisaż najnowszej wystawy wykonanej przez Basię Bańdę. Wystawa jest czynna od wtorku do soboty w godz. 12.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

Ekspozycja ma charakter retrospektywny. Twórczość Basi Bańdy jest bardzo wieloznaczna, zmysłowa i poruszająca, również w wymiarze emocjonalnym. Artystka prezentuje prace z różnych obszarów swojej sztuki. Są to obrazy na płótnie, akwarele, rysunki, kolaże i obiekty. Dzieła pochodzące z najwcześniejszego okresu jej twórczości dotykają tematu cielesności, seksualności i kobiecości. Na wystawie prezentowane są również prace, w których głównym motywem jest zwierzę, hybryda oraz natura, a także najnowsze obrazy abstrakcyjne.

Dzień baniek na Słonecznym Wrotkowie

Słoneczny Wrotków przygotował dla najmłodszych niedzielę pełną wrażeń. Na uczestników czeka nieograniczona ilość darmowego płynu, bańkowe akcesoria, zamykanie w bańce mydlanej, dmuchane zamki, konkursy z nagrodami oraz kolorowe słodkości i wiele innych. Start wydarzenia o godz. 15:00.

Otwarcie wystawy “Historia i technika”

Oficjalne otwarcie wystawy przez rektora prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Patera odbędzie się w piątek o godz. 16 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 36c (“Rdzewiak”) podczas Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej. Choć na sam Zjazd obowiązuje rejestracja, wystawę będzie można oglądać bez żadnych formalności zarówno tego dnia, jak i w kolejnych na żywo oraz on-lin na stronie http://wystawy.biblioteka.pollub.pl

A w regionie …

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Dla osób chcących wyrwać się w inne części naszego Regionu polecamy wycieczkę do Kazimierza Dolnego, gdzie rozpocznie się 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Potrwa przez cały weekend do 25 czerwca.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jest jedynym w kraju wydarzeniem, które prezentuje od wielu już lat twórczość muzyczną artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments