Cyberprzestępczość staje się coraz częstszym tematem w dyskusjach publicznych. Zdobycze technologii to nieskończony ocean możliwości, ale niestety także i zagrożeń. O internetowych i telefonicznych próbach wyłudzenia danych czy bezpośredniej kradzieży pieniędzy mówi się coraz częściej. Niestety pozbawieni skrupułów przestępcy są coraz bardziej kreatywni w swoich poczynaniach. Sprawdź, co możesz zrobić aby zweryfikować rozmówcę i jak postąpić w konfrontacji z oszustem!

Portal https://infonumer.pl/ oferuje możliwość weryfikacji nieznanych numerów, które z pewnością niejednokrotnie pojawiały się na ekranie Twojego telefonu. Nigdy nie wiadomo, czy dzwoni do Ciebie stary znajomy, który zapomniał poinformować Cię o zmianie numeru, czy oszust, który chce wyłudzić jak najwięcej danych o Tobie i który nie zawaha się ich wykorzystać, aby ograbić Cię ze wszystkich oszczędności. Pamiętaj, że masz prawo się bronić! Nie wiesz kto dzwonił? Zastanawiasz się co to za numer? Czujesz, że po drugiej stronie słuchawki siedzi oszust? Sprawdź, co możesz zrobić, aby ochronić siebie i swoich najbliższych!

Dlaczego zawsze należy weryfikować rozmówcę?

Nie ulega wątpliwości, że telefon to genialny wynalazek, który znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nowoczesne smartfony, oprócz swojej podstawowej funkcji, pełnią wiele różnych ról. Telefony towarzyszom nam niemal przez całą dobę, toteż pewne jest, że na ich ekranach może od czasu do czasu pojawić się numer, który widzisz po raz pierwszy w życiu.

Pamiętaj, że za każdym razem masz prawo zweryfikować rozmówcę, zwłaszcza jeśli podaje się on za urzędnika państwowego czy pracownika banku. Niestety, weryfikacja takich osób nie zawsze się powodzi. Dlaczego? Ponieważ oszuści wymyślili całkiem nowy sposób dotarcia do swoich ofiar. Dzięki tej metodzie, nawet najbardziej czujne osoby mogą zostać „nabite w butelkę”. Chcesz wiedzieć na czym polega spoofing? Czytaj dalej!

Spoofing, czyli nowa netoda wyłudzaczy

Spoofing to rodzaj cyberataku, w trakcie którego oszuści podszywają się pod banki lub instytucje publiczne. Niestety, przeprowadzenie takiego ataku często kończy się trumfem naciągaczy. Dlaczego? Ponieważ metoda, o której mowa polega na całkowitym zakamuflowaniu fałszywego numeru i podszyciu się pod numer banku. Oznacza to, że na Twoim ekranie może pojawić się dokładnie taki sam numer, jaki widzisz na wizytówce swojego banku. Na szczęście istnieje prosta metoda, która może ochronić Ciebie i Twoich bliskich przed utratą środków. Sprawdź, co zrobić, jeśli czujesz, że padłeś ofiarą przestępców!

Co zrobić, jeśli w rozmówcy rozpoznasz oszusta?

Jeśli rzekomy pracownik banku wzbudza Twoje wątpliwości, w pierwszej kolejności sprawdź numer, z którego do Ciebie dzwoni. Pamiętaj, że zgodność z numerem banku to za mało, aby móc mówić o pełnej weryfikacji. W razie wątpliwości poproś swojego rozmówcę o możliwość oddzwonienia na ten sam numer. Bardzo ważne jest jednak, abyś wpisał numer samodzielnie za pomocą klawiatury telefonu, zamiast naciskać przycisk „oddzwoń”. W ten prosty sposób dodzwonisz się do prawdziwego banku, w którym będziesz mógł zweryfikować autentyczność osoby, która przez telefon podawała się za pracownika danej instytucji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments