Ponad 10, 5 mln złotych (10 500 108,00) to kwota dofinansowania, jakie Ministerstwo Edukacji i Nauki  przekazało dla Centrum Wsparcia Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Lubinie. Głównym celem wsparcia jest projekt Rozbudowy Ośrodka Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej (OMD) przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, pozwalającym na pracę ze zwierzęcymi modelami doświadczalnymi według najwyższych światowych standardów. Standardy te są potwierdzone m.in. certyfikatami GLP, które uzyskano w 2020 roku. Część OMD zajmująca się badaniami w modelu ryby Danio rerio (Zebrafish) jest obecnie drugim co do wielkości takim ośrodkiem w Polsce.

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej jest wyposażony w nowoczesną aparaturę do obrazowania zwierząt, jak i systemy do badań behawioralnych oraz toksykologicznych. Dzięki temu w Ośrodku zrealizowano już wiele projektów naukowych, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych (ponad 200 publikacji za lata 2019-2022).

Budynek rozbudowany zostanie o nowe laboratorium z częścią hodowlaną i eksperymentalną, w których warunki środowiskowe spełnią wymagania hodowli SPF (zwierzęta laboratoryjne hodowane w warunkach wolnych od patogenów).

W istniejącym obiekcie nastąpi zaś zmiana funkcjonalności pomieszczeń na potrzeby wydzielenia strefy laboratoryjnej w standardzie BSL2 ( poziom bezpieczeństwa biologicznego (BSL – ang. Biological Safety Level) wymagany do obsługi próbek i wykonywania badań zawierających wirusa SARS-CoV-2) oraz pomieszczeń kwarantanny zwierząt w nowej lokalizacji. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie oferty OMD, zwiększenie liczby oraz przede wszystkim podniesienie jakości prowadzonych eksperymentów oraz utrzymanie standardów DPL (Dobrej Praktyki Laboratoryjnej).

Rozbudowa OMD umożliwi również utworzenie pracowni genetycznej, co pozwoli na prowadzenie tego typu badań na wysokim, światowym poziomie.

Inwestycja będzie stanowiła unikalną bazę do prowadzenia badań podstawowych, przedklinicznych i eksperymentalnych, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności regionu poprzez budowanie szerokiej współpracy z wieloma partnerami krajowymi i zagranicznymi. Pozwoli na podejmowanie interdyscyplinarnych tematów badań, budowanie nowych konsorcjów naukowo-badawczych, a także występowanie o kolejne krajowe i międzynarodowe granty.

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments