Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (14 lipca) do niedzieli (16 lipca).

Pokazy fontanny

W lecie na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30. W ten weekend pokazy odbywają się w piątek i sobotę.

Piątek – Lublin is YOUth (EN), Wieniawski IMPRO
Sobota – Lublin is YOUth (PL), Unia Narodów

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywają się projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

Piątek: KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA, reż: Reinaldo Marcus Green, cykl: Klasyczny piątek

Sobota: ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, reż: Mariusz Wilczyński, cykl: A to Polska właśnie

Niedziela: MIĘDZY LUSTRAMI, reż: Mani Haghighi, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów.

HARMONOGRAM:

Sobota, godz. 13: Joanna Kozak-Palak/ Chodź, opowiem Ci Lublin

Niedziela, godz. 13: Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk/ W kinie, w Lublinie – kochaj mnie

Bilety do kupienia na stronie: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/

Wystawa ,,Teatr Stary w Lublinie”

W piątek (14 lipca) o godz. 10:00 odbędzie się wystawa w Teatrze Starym w Lublinie. Teatr zebrał opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy. Mamy nadzieję, że dla dawnych widzów będzie to inspiracja do podzielenia się z nami wspomnieniami z tego niezwykłego miejsca. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny.

Kino w bramie

Trwa IX edycja wakacyjnego kina plenerowego „Kino w bramie – Królewska 3”. Jak co roku w repertuarze znajdą się współczesne filmy fabularne, głównie o tematyce historycznej i familijnej oraz polskie komedie retro. Seanse będą się rozpoczynać po zachodzie słońca o godz. 21. Kino mieści się w Lublinie, na podwórzu kamienicy przy ul. Królewskiej 3. Wstęp jest bezpłatny.

REPERTUAR NA WEEKEND

piątek (14.07): Fatima (historyczny, 2020) 113 min.

sobota (15.07): Legiony (historyczny, 2019) 136 min.

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – Warsztat Fotograficzny

Podczas wizyty w piątek (14 lipca) w Warsztatach Kultury każdy dowie się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta na przełomie XIX i XX wieku. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle. Warsztaty odbędą się w godzinach 12:00-16:00, a udział jest bezpłatny.

Ambrotypia – Warsztat Fotograficzny

W sobotę (15 lipca) przy ul. Kowalskiej 3 odbędą się płatne warsztaty fotograficzne, które pozwolą Ci zapoznać się z dawnymi technikami fotograficznymi stosowanymi od 1851 roku. Ambrotypia (z j. greckiego „nieśmiertelne zdjęcie”) to jedna z dawniejszych, stosowanych pozytywnych technik fotograficznych, która pozwala uzyskać jeden unikatowy, bez możliwości wykonania odbitek obraz. Taki portret na szkle może przetrwać niezniszczony nawet 180 lat. Koszt udziału: 50 zł.

HARMONOGRAM

15.07.2023 r.

godz. 10:00–12.30, 12.30–15.00

Warsztat dostępny także w języku ukraińskim

Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie https://warsztatykultury.pl/

Wieża Kultury

Archidiecezja Lubelska organizuje na Wieży Trynitarskiej w Lublinie wydarzenie kulturalne pod nazwą „Wieża Kultury”. Jest to druga edycja działań muzyczno-kulturalnych odbywających się w miejscu, o niezwykłej historii i wysokiej wartości w znaczeniu dziedzictwa narodowego, które jest nieodłącznym punktem na mapie zabytków Lublina.

HARMONOGRAM

Sobota

KGW Radawczanki warsztaty z robienia pająka 16:00

KGW Radawczanki koncert z tarasu Wieży Trynitarskiej 17:30

Na warsztaty obowiązują zapisy, wszystkie wydarzenia są darmowe. Linki do zapisów oraz więcej informacji na profilu facebook – Wieża Trynitarska w Lublinie oraz stronie www.trynitarska.diecezja.lublin.pl.

Studio 12 – warsztaty medialne

W sobotę (15 lipca) o godz. 11:00 w Centrum Kultury w Lublinie odbędą się bezpłatne warsztaty medialne. Rozmówcami wydarzenia będą inspirujący ludzie związani z lubelską kulturą i sztuką, jak i uczestnicy, którzy podzielą się najróżniejszymi opowieściami.

Warsztaty na zapisy dla zamkniętej grupy. Zapisy: cpz@ck.lublin.pl

Festyn “Poczuj wiatr 80 lat”

Z okazji 43 rocznicy wydarzeń „Lubelskiego Lipca 1980” Fundacja ,,Ruchu Solidarności Rodzin” 15 lipca w Ogrodzie Saskim organizuje festyn rodzinny pod hasłem ,,Poczuj wiatr 80 lat”. Będą quizy, zagadki, konkursy i ruchowe konkurencje z nagrodami. Festyn zakończy wspólna zabawa taneczna z przebojami 80 lat. Start o godz. 16:00 w Muszli Koncertowej.

WIĘCEJ NA TEMAT WYDARZENIA TUTAJ:

https://lubelski.pl/poczuj-wiatr-80-lat-festyn-z-okazji-rocznicy-lubelskiego-lipca-1980/

Oblicza plakatu

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentowane są plakaty, które stanowią część kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego – wywodzących się z Lublina marszandki i artysty, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem.

Harmonie Starego Miasta

Proponujemy zakończenie weekendu z muzyką poważną i zapraszamy na kolejny koncert festiwalu Harmonie Miasta. Niedzielny koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Trybunale Koronnym. Wstęp wolny.

Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na wystawę „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Można zobaczyć zakupione prace, którym towarzyszyły będą dzieła Tamary Łempickiej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Tamara Lempicka Estate. Zakupiona do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki, od lat 20. po 70. XX wieku. To największa kolekcja prac Tamary Łempickiej w publicznych zbiorach!

Zwiedzanie zabytkowym autobusem

Wróciły przejazdy zabytkowymi pojazdami. Będą odbywać się w wakacyjne soboty (do 2 września) o 15.00 i 16.00. Podczas każdego przejazdu pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie historie, anegdoty i ciekawostki związane z Lublinem oraz miejscami znajdującymi się na trasie. Przejazdy obsługiwać będą dwa zabytkowe autobusy: dobrze znany lublinianom Gutek, czyli Jelcz 272 Mex, Ikarus 280.26 oraz jeden trolejbus – Škoda 9 Tr. Bilety w cenie 30 zł można kupić w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online przez stronę przewodnik.lublininfo.com. W tych miejscach można również znaleźć informację, w jakim terminie kursuje dany pojazd i kto jest przewodnikiem.

Wystawa na placu Litewskim

Na placu Litewskim można oglądać wystawę prac wyłonionych w konkursie na grafikę do kalendarza, jaki miasto planuje wydać na przyszły rok z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Na wystawie zostało zaprezentowanych 31 finałowych prac wyłonionych w miejskim konkursie, w tym 12 zwycięskich, które pojawią się w kalendarzu na 2024 rok.

Tadeusz Rolke „W obiektywie sztuki”

W CSK można oglądać wystawę „W obiektywie sztuki”. Tadeusz Rolke powraca do Lublina, miasta swoich studiów na wydziale historii sztuki, z wystawą akcentującą jego pasję do sztuki. Wystawa zaprezentuje fotografie powstałe od lat 50. XX w. do dziś, ponieważ Tadeusz Rolke nie ustaje w byciu twórcą i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. Wystawę można oglądać do 10 września, oprócz poniedziałków (10.07, 17.07, 24.07, 31.07, 07.08, 14.08, 21.08, 28.08, 04.09).

Tarasy widokowe w CSK

Jest już czynna najwyżej usytuowana strefa relaksu, odpoczynku i spotkań w Lublinie na tarasie widokowym na 5. piętrze Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny. Tarasy na 5. piętrze można odwiedzać codziennie w godzinach otwarcia CSK (tj. od 8:00 do 21:00).

Współpraca: Angelika Pawlas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments