W okresie świątecznym nie brakuje sklepów, które kuszą nas różnymi upominkami dla najbliższych. Za najbardziej udany prezent wciąż uznaje się ten spersonalizowany, czy wykonany ręcznie. Poniżej przygotowaliśmy listę pomysłów na upominki, które możecie zrobić ręcznie.
1Pudełko na drobiazgi
W każdym domu zastosowanie znajdzie pudełko, w którym można przechowywać różne drobne przedmioty, żeby zawsze wiedzieć, gdzie ich szukać. Wykonanie pięknego pudełka nie jest ani trudne, ani drogie. Wystarczy zastosować technikę decoupagu. Polega ona na przyklejeniu na wybraną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru, bądź papierowej serwetki.
Do wykonanie potrzebne będą:
– dowolne pudełko (np. po butach, po herbacie itp.),
– nożyczki,
– farba do pomalowania pudełka,
– klej typu wikol lub białko jaja,
– pędzelek,
– lakier akrylowy (dostępny w każdym sklepie z materiałami budowlanymi),
– papierowe serwetki.
Pudełko malujemy farbą, w zależności od żądanego efektu raz lub dwa. Gdy wyschnie z serwetki wycinamy wzory, które mają ozdobić pudełko. Rozdzielamy serwetkę, pozostawiamy tylko część z wzorem. Przyklejamy wzór do pudełka i czekamy aż wyschnie. Na koniec pokrywamy pudełko lakierem akrylowym.
2Spersonalizowany notes
Są osoby, którym zawsze brakuje miejsca w zeszycie, żeby zapisać swoje myśli, plany lub kolejny przepis kulinarny. W zależności od potrzeb można bardzo różnie przygotować notatnik. Dla miłośnika historii możemy postarzyć strony, zapalonemu kucharzowi wyszukać przepisy które uwielbia, bądź takie, które wiemy, że trafią w jego gusta.
Do wykonania potrzebne będą:
– zakupiony notes, lub czyste kartki w formacie A5 lub A4,
– 4 – 5 torebek herbaty,
– duże naczynie.
Jeśli zdecydujemy się spersonalizować zakupiony wcześniej notes, możemy uzupełnić go o treści przeznaczone dla odbiorcy i gotowe. W wersji dla ambitnych powinniśmy zaparzyć herbatę w przygotowanym dużym, płaskim naczyniu (np. blacha do pieczenia). W herbacie zanurzamy kartki papieru, ich liczba zależeć będzie od tego, jak duży ma być notes. Papier powinien pozostać w naczyniu przez min. 12 godzin. Następnie wyjmujemy ostrożnie kartki i suszymy. W ten sposób uzyskane strony można złożyć w całość zanosząc je do punktu ksero, gdzie za drobną opłatą zostaną zbindowane w użyteczny drobiazg.
3Słoik z dobrym słowem
To nic innego jak ozdobiony wspomnianą wyżej techniką decoupage słoik, w którym umieściliśmy jakieś miłe słowa na każdy dzień roku. W pełnej wersji, w słoiku powinno się znaleźć 365 kartoników, w wersji dla leniwych wystarczy 53, po jednym na każdy tydzień. Jest to bardzo pozytywny prezent, który pozwala na naładowanie baterii przed kolejnym trudnym dniem. Występuje w wielu wersjach, jako słoik motywacji, powodów dla których się kocha, jak również przepowiedni rodem z nakrętek od Tymbarka.
4Ręcznie robiona gra
To dobry pomysł na prezent handmade dla najmłodszych. Najprostszą w przygotowaniu jest gra typu memory, w której należy zebrać pary spośród rozłożonych kart.
Do przygotowania potrzebne będą:
– 24 kwadraty z dowolnym wzorem – będzie to tylna strona naszych “memorów”,
– klej,
– podstawki do piwa (lub inny materiał, który wzmocni karty),
– folia zabezpieczająca (np. strony do klasera),
– 12 zdjęć wydrukowanych w dwóch sztukach w przewidzianym rozmiarze.
Każde zdjęcie przyklejamy do podstawki od piwa. Jeśli poprzedni rysunek przebija się przez naklejone zdjęcie można wcześniej pomalować podstawki białą farbą i pozostawić do wyschnięcia. Przycinamy, żeby wszystkie były równej wielkości. Z drugiej strony kleimy wybrany wzór.
5Breloczek do kluczy
Idealny jako dodatek do prezentu. Żeby go wykonać potrzebujemy zniszczoną biżuterię, guziki, koraliki lub inne przedmioty, z których już nie korzystamy. Wystarczy znaleźć lub kupić niezbędne w takim gadżecie metalowe kółeczko i dać się ponieść fantazji.
6Korkowe podstawki pod kubki
Wielu z nas ma w domu tablicę korkową, która tylko przeszkadza, bo od dawna nikt z niej nie korzystał. Można z powodzeniem pociąć ją, dając tym samym nowe życie zapomnianemu przedmiotowi. Wystarczy narysować na kartce podkładkę: Np. sześciobok o boku 6 cm, następnie ten szablon odrysować na naszej tablicy. Ostrym nożykiem wytniemy docelowy kształt.
7Świąteczne mydełka
Trudno jest samodzielnie wykonać mydło, ale to nie oznacza, że nie można przyciąć już gotowego pod oczekiwany kształt. Wystarczy do tego ostry nożyk i trochę cierpliwości. Idealny dodatek do prezentu.
8Szalik, skarpetki lub czapka
Nie każdy potrafi, ale zrobione własnoręcznie ciepłe skarpetki lub szalik są najlepszym prezentem gdy mrozy zaczynają dawać się we znaki. Czasem wystarczy zapytać, może babcia potrafi pracować na drutach lub szydełkować. Oprócz przygotowania prezentu naprawdę bezcennym będzie czas i wiedza naszych babć.
9Patera
Jak z dwóch podstawek od kwiatów i starego świecznika zrobić użyteczną paterę? Nic prostszego. Potrzebny będzie klej na gorąco oraz farba w wybranym kolorze.
Farbą w zależności od potrzeb malujemy 2 lub 3 razy wszystkie elementy. Kiedy wyschną sklejamy je ze sobą, w taki sposób, by większa podstawka znajdowała się na dole, mniejsza na górze. I gotowe.
Jeśli patera ma być przeznaczona do podawania jedzenia wystarczy kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym dwie ceramiczne podstawki. Nie malujemy ich farbą, ale metoda klejenia jest taka sama. Ceramika będzie łatwa do umycia i utrzymania w czystości.
10Pudełko na zły dzień
Własnoręcznie wykonane pudełko to za mało? Można zamienić je w „pudełko na zły dzień” Na wieczku wystarczy napisać – Otwórz w razie pilnej potrzeby. W środku takiego prezentu może się znaleźć wszystko, co tylko poprawi humor osobie, która taki upominek otrzyma: Od czekolady i żelków, po płytę ulubionego zespołu z motywującym listem. Prosty w wykonaniu, a najczęściej spełnia swoją rolę i wywołuje uśmiech na twarzach obdarowanych.
A jeśli nie uda ci się zrobić własnoręcznie zawsze można kupić coś handmade 😉