Współczesne okulary korekcyjne mają różnorodne kształty, wzory i kolory. Branża rozwija się nie tylko w kierunku ochrony wzorku, ale także mody. Znane światowe marki dostarczają nam już nie tylko ubrania, torebki i dodatki, ale także oprawki okularowe, w których elementy danej kolekcji powtarzają się.

Szkła do wyboru, do koloru

Według Jarosława Wieczorka z Pracowni Optycznej w Lublinie, poza funkcją korygującą wady wzroku, nasze okulary powinny być również ozdobą, czy elementem stylu, który reprezentujemy.

– Podczas wybierania oprawek powinniśmy kierować się jak najlepszym dopasowaniem okularów do naszego kształtu twarzy, ale przede wszystkim dobrym samopoczuciem, które przerzuci się na komfort noszenia okularów korekcyjnych – zaznacza Jarek Wieczorek, optometrysta.

Technologie wykorzystywane przy produkcji okularów korekcyjnych są obecnie bardzo zaawansowane. Możemy spersonalizować nasze okulary tak, żeby najbardziej odpowiadały potrzebom. Poza klasycznymi szkłami okularowymi (białymi), mamy do dyspozycji również szkła w technologii Transitions, które dopasowują się do danej sytuacji. Szkła, które są zupełnie jasne w pomieszczeniu, stają się ciemne na zewnątrz. – Pozwoli nam to uniknąć ciągłej zmiany okularów w zależności od pogody, a osoby z dużą wadą wzroku nie muszą już rezygnować z komfortu jaki dają okulary przeciwsłoneczne – dodaje Jarosław Wieczorek.

W branży optycznej od dłuższego czasu funkcjonują już korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Każdy, kto chce cieszyć się wygodą podczas słonecznych dni, może spersonalizować okulary przeciwsłoneczne pod kątem swojej wady wzroku. – Mowa tu o soczewkach okularowych barwionych na stałe. Możemy je umieścić w dowolnych oprawkach, dzięki czemu klient z wadą wzroku  nie musi rezygnować z okularów przeciwsłonecznych – mówi nasz rozmówca.

Prezbiopia to nie choroba

 Podstawową funkcją okularów korekcyjnych jest korygowanie wady wzroku np. astygmatyzm, krótko- lub nadwzroczność, ale również prezbiopie. – Prezbiopii nie należy uważać za chorobę. Jest to naturalny proces, który polega na postępującym spadku elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej oraz zmniejszonej wydolności i sprawność jej mięśnia. Powoduje to, że przestajemy widzieć ostro z bliska. Przychodzi to z wiekiem i najczęściej już po 45 roku życia można zaobserwować takie zmiany. Wtedy też należy udać się na wizytę do optometrysty lub okulisty – dodaje.

Szkła progresywne – na każdą okazję

 Osoby, które widzą gorzej z daleka i czasem potrzebują innej korekcji do patrzenia z bliska np. czytania, powinny zdecydować się na szkła progresywne. – Możemy nosić jedne okulary i cieszyć się komfortem widzenia na każdą odległość, w zależności od naszych potrzeb wzrokowych – zaznacza Wieczorek. Szkła progresywne w górnej części korygują wadę do dali, w dolnej do bliskich odległości, a środkowa część ma pomóc w płynnym przejściu pomiędzy korekcjami.

Eyezen – kiedy komputer przemęcza nasz wzrok

Osoby młode, po 20, 30 roku życia często odczuwają zmęczenie wzroku po długiej pracy przy komputerze. – Jakiś czas temu pojawiła się nowa konstrukcja soczewek, tzw. „Eyezen”. Są to szkła, które nie przepuszczają szkodliwego światła niebieskofioletowego i wspierają akomodację oka  – wyjaśnia optometrysta.

Jak dbać o nasze okulary?

Często zapominamy, że o nasze okulary należy dbać, żeby służyły nam jak najdłużej. Do profilaktycznej higieny okularów korekcyjnych należy ich poranne czyszczenie – zarówno szkieł jak i oprawek. – Pozostały po całym dniu noszenia okularów kurz i odciski na szkłach będą przeszkadzały nam w użytkowaniu – zaznacza Jarosław Wieczorek. – Do czyszczenia szkieł zaleca się użycie specjalnych ściereczek z mikrofibry oraz gotowych płynów do tego przeznaczonych. W przypadku większych zabrudzeń wystarczy ciepła woda z dodatkiem delikatnych środków myjących – dodaje.

W okresach jesieni, wiosny i zimy, często spotykamy się z problemem parowania szkieł. W tym przypadku pomocne okażą się specjalne powłoki Anti-fog, które nakłada się na okulary.

Kiedy wybrać się na wizytę kontrolną?

Osoby z wadą wzroku często zapominają o wizytach kontrolnych, lub odwlekają je w czasie. – Powinniśmy pamiętać, że już nawet niemowlęta powinny zostać przebadane przez okulistę – przypomina Wieczorek. – Największe zmiany narządu wzroku zachodzą do 6-7 roku życia, a później w okresie dojrzewania, dlatego też dzieci i młodzież powinni pojawić się na wizycie raz do roku, a osoby dorosłe przynajmniej co 2 lata – dodaje.

Należy pamiętać, że osoby chore na cukrzycę, czy osoby z nadciśnieniem powinny wybrać się do okulisty przynajmniej raz na pół roku. – Okulista sprawdzi, czy w obrębie siatkówki nie zachodzą zmiany typowe dla tych chorób. Zaniedbanie wizyt kontrolnych u osób z takimi problemami może prowadzić do poważnych powikłań, niekiedy nawet do utraty wzroku – uczula Jarosław Wieczorek. – Na regularne wizyty kontrolne powinny wybierać się też osoby będące w grupie ryzyka wcześniej wspomnianych chorób, a także jaskry i AMD – ostrzega Wieczorek.

Okulary korekcyjne stają się elementem ozdobnym wyrażającym nasz styl, czy osobowość. Dzięki stale rozwijającej się branży, mamy możliwość dopasowania ich do siebie. Są eleganckie, modne i dają wiele komfortu. Nie tylko chronią nasz wzrok, ale i podążają za najnowszymi trendami. Dobierajmy je tak, żeby każda chwila noszenia była dla nas przyjemnością.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments