Rozliczenie z urzędem skarbowym to obowiązek każdego podatnika. Trzeba pamiętać o załatwieniu formalności z fiskusem na czas, a także wiedzieć, jaki formularz należy wypełnić. Jak najwygodniej przesłać deklarację i do kiedy powinno się to zrobić?

Jakie PIT-y trzeba rozliczyć każdego roku?

Pierwszy krok do prawidłowego rozliczenia podatkowego to wybór odpowiedniego dla swojej sytuacji formularza. Każdy podatnik musi uzupełnić dokument zgodny z jego sposobem pozyskiwania dochodów. 

Do najpopularniejszych zeznań podatkowych należą:

  • PIT-36 – dotyczy wszystkich płatników, którzy rozliczają się samodzielnie, czyli bez pośredniczącego płatnika. Ich dochody mogą pochodzić np. z prowadzenia firmy opodatkowanej na zasadach ogólnych czy z działalności nierejestrowanej;
  • PIT-37 – to zdecydowanie najpopularniejszy formularz, który obejmuje wszystkie osoby zarabiające w ramach umowy o pracę, umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, czyli te otrzymujące wypłatę za pośrednictwem płatnika;
  • PIT-28 – dotyczy wszystkich tych, którzy otrzymują dochody w ramach działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Poza tym trzeba wiedzieć jeszcze, czym jest PIT-11. To dokument, który pracownik otrzymuje od pracodawcy, by móc rozliczyć się z urzędem za pomocą PIT-37. Deklaracja zawiera informacje o dochodach uzyskanych przez daną osobę w ciągu roku podatkowego, a także dane dotyczące pobranych zaliczek na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik wykorzystuje informacje zawarte w formularzu PIT-11 do wypełnienia swojej własnej deklaracji podatkowej, czyli PIT-37. Jest to zatem istotny dokument podatkowy, który umożliwia obliczenie należności podatkowej przez daną osobę i rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Gdzie najwygodniej rozliczyć swój PIT-37?

Ze względu na to, że najpopularniejszym PIT-em wypełnianym w Polsce jest PIT-37, warto się dowiedzieć, jak go uzupełnić. Bardzo obszerne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit-37-online/. Dzięki instrukcji w artykule wiadomo, co należy wpisywać w każdej rubryce.

PIT-37 uzupełniany ręcznie wymaga wprowadzenia takich informacji jak m.in.:

  • identyfikator podatkowy (PESEL);
  • sposób rozliczenia (np. z małżonkiem, indywidualnie);
  • miejsce zamieszkania do celów podatkowych;
  • dane urzędu skarbowego;
  • zarobki ujęte w PIT-11;
  • wszelkie odliczenia od dochodu;
  • ewentualnie cel przekazania 1,5% podatku dla OPP.

Deklaracja PIT-37 to kilkustronicowy dokument z wieloma rubrykami, którego wypełnienie zajmuje dość dużo czasu. Żeby usprawnić rozliczanie się z urzędem skarbowym, warto skorzystać z opcji internetowego uzupełnienia i wysłania formularza. Dostępne są różne programy, a do najpopularniejszych należy przygotowany przez Ministerstwo Finansów system Twój e-PIT.

W internetowym narzędziu od MS znajdują się już wszystkie dokumenty, na podstawie których podatnik rozlicza się z urzędem. Trafiają tam wszystkie deklaracje PIT-11 służące do wyliczenia podatku danej osoby. Druku nie trzeba uzupełniać własnoręcznie, ponieważ system samodzielnie wprowadza wszelkie dane do dokumentu. W razie potrzeby da się je jednak edytować np. jeśli chce się zmienić adres do korespondencji czy urzędu skarbowego ze względu na przeprowadzkę.

W formularzu online również można wprowadzić wszelkie dostępne ulgi czy przekazać 1,5% podatku na cele dobroczynne. Do przykładowych obniżek podatkowych należą m.in.:

  • ulga dla krwiodawców;
  • ulga dla młodych do 26. roku życia;
  • ulga na dziecko;
  • ulga na marketing produktu;
  • ulga sponsoringowa na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe;
  • ulga na sprzęt do rehabilitacji;
  • ulga na złe długi.

Każdy podatnik powinien tak dopasować swoją deklarację do własnej sytuacji, by wynik okazał się dla niego najkorzystniejszy. Warto czerpać z przysługujących ulg, ponieważ zmniejszają one należność, jaką trzeba uiścić na rzecz fiskusa.

Poza tym zaleca się przekazanie 1,5% podatku na działalność dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego, To dobry uczynek, który nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Zalety rozliczania PIT-ów online

Platformy do rozliczeń, takie jak Twój e-PIT, są dostępne przez całą dobę, co oznacza, że można wypełnić deklarację podatkową w dogodnym czasie. Nie ma konieczności dostosowywania się do godzin funkcjonowania urzędów skarbowych. To duże ułatwienie dla osób, które pracują na etat i nie mają opcji dostania się do czynnego urzędu poza godzinami swojej pracy.

Systemy samodzielnie uzupełniają wszystkie najważniejsze dane, więc użytkownik musi je tylko zweryfikować i ewentualnie uzupełnić, jeśli chce np. skorzystać z ulgi. Automatyczna weryfikacja informacji i wskazywanie błędów pomagają uniknąć pomyłek i skracają czas potrzebny na rozliczenie.

Wiarygodne platformy do rozliczania PIT-ów zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych osobowych i finansowych wszystkich użytkowników. Transmisja danych jest zabezpieczona, co minimalizuje ryzyko kradzieży tożsamości czy oszustw podatkowych. Dlatego warto korzystać jedynie z zaufanych programów bazujących na danych z Ministerstwa Finansów i polecanych przez profesjonalnych księgowych.

Rozliczanie online bywa korzystne dla osób mających różnorodne źródła dochodu, liczne ulgi czy inne specyficzne sytuacje podatkowe. Platformy online często oferują narzędzia ułatwiające skorzystanie z należnych benefitów. Poza tym w przypadku błędnie uzupełnionych dokumentów pozwalają na wprowadzenie zmian i stosowną korektę.

Warto też mieć na uwadze, że osoby rozliczające PIT-37 przez internet szybciej otrzymują zwrot nadpłaty. W przypadku osobistego składania formularza w urzędzie proces trwa nieco dłużej.

Jaki jest ostateczny termin rozliczania PIT-u?

Ostateczny termin rozliczeń podatkowych za rok 2023 przypada na 30 kwietnia 2024 roku. To odpowiednia ilość czasu, by załatwić wszelkie niezbędne formalności i nie narażać się na konsekwencje w postaci kar finansowych czy kontroli z urzędu skarbowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments