Mąka ryżowa jest powszechnym zamiennikiem mąki pszennej, gdyż ryż jest jednym z najpopularniejszych zbóż bezglutenowych, polecanych zwłaszcza dla osób z celiakią. Mąka ryżowa różni się od skrobi ryżowej tym, że jest zazwyczaj wytwarzana poprzez moczenie ryżu w ługu. Mąka ryżowa nadaje się do wyrobu makaronu, zagęszczania zup i sosów, przygotowania racuchów i naleśników, panierowania ryb i kotletów.
Bułeczki maślane
Składniki:
(na 4 sztuki)
Zaczyn:
5 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłej wody
Ciasto:
90 g skrobi ryżowej
60 g mąki ryżowej
25 g mąki z sorgo
20 g skrobi ziemniaczanej
10 g mąki z ciecierzycy
1 jajko
8 g łuski babki jajowatej
30 g zimnego masła
30 g ksylitolu
1/3 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Ciasto przygotowuje się na jeden dzień przed pieczeniem. Przygotować zaczyn, pamiętając o mieszaniu składników drewnianą łyżką. Przykryć miskę ściereczką, odstawić na 15 minut.
W drugiej misce ubić jajko, dodać zaczyn, przesiane mąki, babkę jajowatą, mieszać przez około 4 minuty.
Masło razem z ksylitolem i solą rozpuścić w gorącej kąpieli, lekko ostudzić (nie może być gorące). Dodać do miski i dalej wyrabiać kolejne 4 minuty.
Ciasto ponownie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny, do wstępnego wyrośnięcia.
Przełożyć miskę z ciastem na ok. 10 godzin do lodówki. Po wyjęciu ciasta z lodówki pozostawiamy je do na blacie przez ok. 2 godziny, by uzyskało temperaturę pokojową.
Ciasto przełożyć do foremek do babeczek, odstawić do wyrośnięcia na 40 minut. Spryskać bułeczki wodą, piec w temperaturze 180 stopni C przez 25 minut.
Bułki kanapkowe
Składniki:
(na 2 sztuki)
Zaczyn:
2 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
150 ml ciepłej wody
Ciasto:
40 g mąki ryżowej
25 g skrobi ryżowej
25 g tapioki
15 g mąki z ciecierzycy
4 g łuski babki jajowatej
½ łyżeczki soli
Przygotowanie:
Ciasto przygotowuje się na jeden dzień przed pieczeniem. Składniki zaczynu wymieszać, przykryć lnianą ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce.
Do miski z zaczynem dodać łuski babki, przesiane mąki, mieszać przez kilka minut, na koniec dodać sól, zamieszać i ponownie przykryć i odstawić na 2 godziny. W międzyczasie, co 30 minut, wyrobić je ręką dwa razy.
Po tym czasie, przykryć szczelnie ciasto i odstawić na 12 godzin do lodówki. Po wyjęciu ciasta z lodówki pozostawiamy je do na blacie przez ok. 2 godziny, by uzyskało temperaturę pokojową.
Podzielić ciasto na dwie części, każdą z połówek lekko spłaszczyć, założyć podłużne boki do środka, uformować podłużne bułeczki, ułożyć je do wyrośnięcia złączeniem do spodu. Przykryć ściereczką, odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
Spryskać bułeczki wodą, piec w temperaturze 200 stopni C przez około 25 minut. Studzić na kratce.