W ramach projektu „Inkubator Innowacyjności+” dwie największe lubelskie uczelnie połączyły siły i pracują nad kolejnymi wynalazkami. Dotychczas udało się opracować formuły takich produktów jak ziołowa pasta do zębów bez substancji chemicznych, czy prototyp urządzenia do rehabilitacji funkcji motorycznych.

– Przez lata utrzymywała się niesłuszna teoria, że nasze uniwersytety zwalczają się nawzajem. Programem „Inkubator Innowacyjności” udowadniamy, że łączy nas wspólny cel i dla jego osiągnięcia potrafimy współpracować – mówił rektor UMCS, profesor Stanisław Michałowski.

Sukces współpracy podkreśliła także profesor Iwona Niewiadomska pełniąca funkcję prorektora ds. Nauki i Kształcenia KUL.

– Innowacje nas połączyły. W kontekście wyzwania, jakie stoi przed polską nauką, taka współpraca jest niezwykle potrzebna – powiedziała.

„Inkubator Innowacyjności+” to projekt opiewający na półtora miliona złotych i jak wyjaśniała Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, stanowi pomost pomiędzy nauką i biznesem.

– Łączymy naukę z biznesem. I zachęcamy przedsiębiorców do włączenia się do naszego projektu. Chcę odczarować mit, że z uczelniami nie da się współpracować – mówiła Grzegorczyk.

Dotychczas w ramach programu udało się zrealizować 10 wynalazków.

– Na każdy projekt oraz procedurę jego wdrażania ministerstwo przeznaczyło 100 tysięcy zł. Staraliśmy się podejść do kwestii finansowania ekonomicznie i dziś mamy na koncie nie tylko wynalazki, ale też oszczędności – podsumowała Anna Grzegorczyk.

Wśród projektów znalazły się m.in. ziołowa pasta do zębów, zawierającą biotechnologiczną mutanazę, ale bez drażniących substancji chemicznych, nad którą pracowała dr hab. Małgorzata Pleszczyńska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, masa woskowa nieprzywierająca do powierzchni materiałów powstała pod okiem prof. dr hab. Andrzeja Dawidowicza z Wydziału Chemii UMCS, substancja roślinna wspierająca pamięć autorstwa dr Katarzyny Stępnik i jej zespołu z Wydziału Chemii UMCS, prototyp urządzenia do rehabilitacji funkcji motorycznych z wykorzystaniem treningu wyobrażeniowego, dający wrażenia dotykowe np. dla osób po udarze mózgu, zaprojektowany zespołu dr. Dariusza Zapały z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL czy metaliczne kapilary rentgenowskie do zastosowania w aparaturze naukowo-badawczej reprezentowana na konferencji przez dr. Rafała Łopuckiego z Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych KUL, które w przyszłości ułatwią badanie drogocennych przedmiotów, takich jak obrazy malarskie bez uszkadzania próbek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments