W najbliższą sobotę (20 lipca) w Lublinie odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Lubelskim Funduszem Filmowym. Wydarzenie ma charakter otwarty.

Od godz. 17 na placu Litewskim przy fontannie głównej, odbędzie się wspólne oglądanie wybranych filmów, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich produkcji, sporządzonej na zlecenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

W pierwszej kolejności, o godz. 17 zaplanowana jest projekcja filmu dokumentalnego „Szkoła podstawowa” w reż. Tomasza Zygadły, następnie zobaczymy „Rysopis” – debiut Jerzego Skolimowskiego. Po krótkiej przerwie, o godz. 19:00 – „Franz Kafka”, a tuż po filmie o godz. 19:20 odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji, Piotrem Dumałą. Kolejnymi gośćmi będą twórcy filmu „Dzień świra” – reżyser Marek Koterski oraz odtwórca jednej z głównych ról w tym filmie – Michał Koterski. Na projekcję filmu „Dzień świra” zapraszamy o godz. 22:00.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował 12 lipca w Szczecinie, dwa dni później gościł w Bydgoszczy. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów odbędą się w Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

Lublin (sobota, 20 lipca 2019): plac Litewski przy fontannie głównej:

  • 17.00 „Szkoła podstawowa”, reż. Tomasz Zygadło oraz „Rysopis”, reż. Jerzy Skolimowski
  • 19.00 „Franz Kafka”, reż. Piotr Dumała
  • 19.20 Spotkanie z Piotrem Dumałą, Markiem Koterskim i Michałem Koterskim
  • 22.00 „Dzień świra”, reż. Marek Koterski

„Szkoła podstawowa”, reż. Tomasz Zygadło, (1971), 16 min

Debiut dokumentalny Tomasza Zygadły. Reżyser poprzez wypowiedzi dzieci kreśli krytyczny obraz metod wychowawczych.

„Rysopis”, reż. Jerzy Skolimowski, (1964), 76 min

Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a zarazem pierwsza część dyptyku o losach Andrzeja Leszczyca – młodego, wrażliwego człowieka, zagubionego we współczesnym świecie, rozpaczliwie szukającego wyjścia z beznadziejnej i bezcelowej codzienności. Film składa się z kilku zmontowanych ze sobą etiud szkolnych Jerzego Skolimowskiego. Uznawany był za manifest światopoglądowy pokolenia młodych Polaków wchodzących w dorosłość w połowie lat sześćdziesiątych.

„Franz Kafka”, reż. Piotr Dumała, (1991), 16 min

Film animowany, przedstawiający kilka lat z życia pisarza, inspirowany jego dziennikami i fotografiami. Film zrealizowany metodą malowania i wydrapywania obrazów na płytach gipsowych.

„Dzień świra”, reż. Marek Koterski, (2002), 97 min

Film ukazuje w sposób komiczny, a zarazem groteskowy, sytuację inteligenta w wolnej Polsce. Bohaterem „Dnia świra” jest Adaś Miauczyński, 49-letni rozwiedziony polonista, opętany natręctwami, nie potrafiący wyrwać się z nudy i rutyny dnia codziennego. „Dzień świra” zdobył główną nagrodę – Złote Lwy – XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na tym samym festiwalu film nagrodzono także za dźwięk, a Marek Kondrat otrzymał nagrodę w kategorii: pierwszoplanowa rola męska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments