Stare Miasto w Lublinie w dniach 16-18 sierpnia po raz trzynasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku.

WYBRANE PUNKTY PROGRAMU:

Miodem płynące – Stanisław Brach – wystawa

15 sierpnia | 18.00 – wernisaż, 16-18 sierpnia | 11.00-18.00, 19 sierpnia-14 września | 14.00-18.00 / Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro

Lubelska odsłona wystawy „Miodem płynące” to opowieść o pięknie, szlachetnej materii, mistycznych owadach i doskonałości natury. Artysta w wysublimowany sposób przetwarza wątki związane z życiem i światem pszczół, jednak idea projektu wykracza daleko poza estetyczne doznania. Porcelana, która stanowi główny materiał instalacji, nawiązuje do szlachetności i doskonałości struktur, budowanych przez owady. Jednocześnie zwraca uwagę na „kruchość” gatunku pszczół, wyzyskiwanego i niszczonego przez człowieka.

Jarmark Rzemieślniczy

16 sierpnia | 11.00-18.00 , 17 i 18 sierpnia | 10.00-18.00/ Stare Miasto

Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie będzie można spotkać twórców ludowych z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji. Będą oni nie tylko prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby. To wspaniała okazja zarówno do oryginalnych zakupów, jak i rozmów z prawdziwymi rzemieślnikami.

Wokół kury – parada

16-18 sierpnia | 11.00, 13.00, 15.00, 19.00 | Stare Miasto

Wędrując ulicami Starego Miasta, kilka razy dziennie, odnajdziemy paradę towarzyszącą przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego. Każde spotkanie tego żywiołowego korowodu to okazja do zobaczenia widowiska okraszonego dużą dawką humoru, akrobatyki i żonglerki, a wszystko to w wykonaniu niezawodnych artystów Fundacji Sztukmistrze. Muzyczną energię parady stworzy Orquestrina Trama z Hiszpanii, zespół wykonujący tradycyjną muzykę inspirowaną głównie tradycjami muzycznymi Pirenejów, ale także kraju Basków, Aragonii i Andory.

Jarmarkowe Podwórko – plac zabaw tradycyjnych

16-18 sierpnia | 11.00-19.00 | Błonia pod Zamkiem

Tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, jak klocki Mubabao uruchomią wyobraźnię do tworzenia niesamowitych budowli, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej.

re:tradycja – koncert

16 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. W sierpniu na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpi m.in. Dorota i Henryk Miśkiewicz z panią Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, czy też Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Zobaczymy też Adama Bałdycha i Krzysztofa Dysa, grających muzykę radomską wspólnie z Kapelą Jana Kmity. Brodka zmierzy się natomiast z muzyką z Beskidu Żywieckiego. Wystąpi wspólnie z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

Potańcówki – zabawa taneczna

16-18 sierpnia | 21.30 | Plac Dominikański

Podczas Jarmarku nie zabraknie oberków, mazurków, podróżniaków czy polek. Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: Kapela Butrynów, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Zwykli Ludzie, Kanka Franka, Kapela Jana Kmity, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Miasto Pszczół – kino

17 sierpnia | 11.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Sześcioletni Olivier i jego przyjaciele podążają za pszczelarzem, by poznać życie pszczół miodnych. W filmie skierowanym do najmłodszej widowni pokazany jest cudowny świat pszczół – ich ciężka praca wśród kwiatów, hierarchia w organizacji oraz sekrety, które skrywa ciemny ul. Dzieci dowiedzą się, że tylko królowa składa jaja – nawet do 2000 dziennie w okresie największego rozwoju! Zobaczą także larwy, pszczoły pielęgniarki, sprzątaczki, woszczarki, strażniczki oraz trutnie – męskie osobniki w ulu.

Więcej niż miód – kino

17 sierpnia | 11.30 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół.

Rodopi Ensemble – The paths of Dionysus / Thrace – Asia Minor – koncert

17 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Zespół wykonuje muzykę unikalnej społeczności greckiej mieszkającej na terenie Tracji, w miejscu na styku muzycznych kultur północy, południa, wschodu i zachodu. Jest jednym z najdłużej działających zespołów muzycznych w regionie Tracji i od wielu lat bierze udział w wydarzeniach i festiwalach.

‘ndiaz – koncert

17 sierpnia | 21.00 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Projekt łączy czterech muzyków: Youn Kamm przy pomocy trąbki kieruje swoje kroki na nuty pełne zapachu Libanu i Turcji, Yann Corre cały zanurzony jest w brazylijskim forrò, Jerome Kerihuel udoskonalił swoją technikę perkusyjną w Indiach. A jeśli chodzi o Tymoteusza – jego saksofon wiruje niczym rumuński tarogot – ludowa odmiany klarnetu.

Trys Keturiose – koncert

18 sierpnia | 14.00 | Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Zespół Trys Keturiose od ponad 30 lat wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów, równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu).

Be with bee / be thanks to bee – spotkanie

18 sierpnia | 15.00 | Aula Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9

Spotkanie otwarte, podczas którego prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa przedstawią swoją dziedzinę działalności związaną z pszczelarstwem. Poznamy Bractwo Bartne z Augustowa, budowę i zasady hodowli pszczół w ulach TBH czy kószkach. O niezwykłych świecie pszczół, pszczołach w kulturze i sztuce, właściwościach produktów pszczelich opowiedzą Marcin Sudziński i Elżbieta Gajowiak. Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska opowie o działaniach, jakie podejmowane są w kwestii ochrony pszczół i popularyzacji wiedzy na ich temat. Podczas spotkania zobaczymy też efekty Letniej Szkoły Pszczelarstwa. Nie zabraknie także degustacji różnego rodzaju miodów i produktów pochodnych.

Łowcy miodu – kino

18 sierpnia | 18.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Łowcy miodu są pierwszym polskim pełnometrażowym, wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół i analizuje zagrożenia dla cywilizacji spowodowane masowym wymieraniem tych owadów.

Cuda – kino

18 sierpnia | 19.15 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiada prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii. Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”.

Babadag – koncert

18 sierpnia | 20.00 | Plac Dominikański

Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje z interesującymi ją wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone. Efektem jest muzyka, którą autorka lubi nazywać “organiczną” – piosenki podskórnie podszyte tradycją – gdzie stare zrasta się z nowym, powstające z doświadczenia przebywania w naturze, z prób jej zrozumienia.

Cały program festiwalu oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Fot. Bartek Żurawski/ Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments