Lubelski publicysta, reżyser i scenarzysta Leszek Wiśniewski zdobył I nagrodę podczas 7 Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. W ostatnią sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu jego obraz poświęcony braciom Pomarańskim, decyzją jury konkursu, został okrzyknięty najlepszym filmem dokumentalnym roku.
Reportaż „Trzy losy jedna Polska” Leszka Wiśniewskiego został oparty na historii braci Pomarańskich, których losy nierozerwalnie związały się z powstaniem II Rzeczypospolitej. To opowieść o umiłowaniu Ojczyzny, patriotycznym poświęceniu i ciężkiej pracy organicznej na rzecz budowania polskiej tożsamości narodowej, tak charakterystycznej dla ówczesnego pokolenia.
Dzięki filmowi, znane dotychczas z publikacji i relacji świadków biografie Stefana, Józefa i Zygmunta Pomarańskich zostały przeniesione na ekran, stając się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków. W ich losach znajdziemy wszystko co najpiękniejsze i jednocześnie najtragiczniejsze w historii naszego kraju w I połowie XX wieku, od romantycznych uniesień w walce o wolną Polskę, po bolesne zakończenie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Leszek Wiśniewski po raz kolejny udowodnił, że w swoich dziełach potrafi stworzyć niesamowitą opowieść o zwykłych, choć jakże niezwykłych ludziach.
To nie jedyny doceniony lubelski twórca. Podczas Zamojskiego Festiwalu Filmowego prestiżowym wyróżnieniem uhonorowani zostali inni lubelscy autorzy: Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, za film „Wszystko dla Polski- dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK”.
Pełna lista nagrodzonych
I nagroda oraz statuetka „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny – „Trzy losy – jedna Polska”, reż. Leszek Wiśniewski
II nagroda – „Łukasiewicz nafciarz romantyk”, reż. Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak,
III nagroda – „Megality – Historia sprzed 5500 lat”, reż. Krzysztof Paluszyński
Wyróżnienia:
„Dominum montes – góry Jana Pawła II”, reż. Adam Kraśnicki,
„Izrael zaczął się Polsce”, reż. J. Grzyb,
„Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau”, reż. M. Krzyszkowski, „Solidarność walcząca kontra komunizm”, reż. Włodzimierz Kuligowski,
„Wszystko dla Polski – dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK”, reż. M. i R. Kołodziejczykowie.
Nagroda Publiczności „Łukasiewicz nafciarz romantyk” w reżyserii Macieja Wójcika i Bogdana Miszczaka.
Ponadto decyzją organizatorów Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Paweł Woldan, reżyser, scenarzysta i autor ponad 60 filmów.