16 instalacji będziemy mogli oglądać od piątku (13 września) w ramach XI Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto”.
Open City to jeden z największych w Polsce festiwali. W przestrzeniach miasta prezentowana jest sztuka współczesna. Tegoroczna edycja odnosi się do Lublina jako miasta gościnnego, bo jego hasło brzmi gość-inność.
Podczas wernisażu swoją twórczość zaprezentują artyści nie tylko związani z Lublinem, ale również spoza granic kraju. Festiwal przedstawia gość-inność, osadzoną w historii Lublina, a przede wszystkim w jego współczesności i przyszłości, tworzonej przez nas tu i teraz.
Prace artystów będziemy mogli oglądać do 11 października.
INSTALACJE
1. Grzegorz Bibro – Gość Inności (Trybunał Koronny)
Praca artysty jest efektem refleksji nad kwestią gościnności w kontekście współczesnych wydarzeń. Autor chciał przedstawić reakcje na sytuację, w której zasady postępowania i uniwersalne wartości zderzają się z obecną rzeczywistością.
Grzegorz Bibro – ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek Fotografia) w 2015 roku. Pracuje na sobie, traktując ciało jako narzędzie i główny temat prac.
2. Jeremy Deller – T-Shirty dla Open City
Jeremy Deller przedstawi projekt antyfaszystowskich koszulek dla festiwalu Open City. Praca powstała z okazji roku antyfaszystowskiego. Design artysty został zainspirowany sławnym zdaniem Primo Levi, które brzmi: Każda epoka ma swój faszyzm, opublikowanym po raz pierwszy w czasopiśmie Corriere della serca, 8 maja 1974 roku.
Jeremy Deller jest jednym z najbardziej uznanych światowych artystów, tworzących sztukę sfery publicznej. Ukończył The Courtauld Institute of Art. Jego prace nastawione są na współpracę z publicznością.
3. Rafał Jakubowicz – שיש She’ein (Brama Grodzka)
Instalacja artysty przedstawia neon, który składa się z dwóch zdań w języku hebrajskim. Pierwsze: w tłumaczeniu na język polski znaczy „światło pełne myśli”. Drugie, również w języku hebrajskim, zostało zapisane w transkrypcji, za pomocą liter łacińskich, które w tłumaczeniu na język polski znaczy „światło bez myśli”.
Rafał Jakubowicz jest absolwentem Wydziału Wychowania Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także Wydziału Neofilologii (specjalność: hebraistyka).
4. Izabella Gustowska – Droga Franciszko, Drogi Józefie, Noc letnia czeka cierpliwie… (Brama Rybna)
Praca przedstawia wizerunek poetów: Józefa Czechowicza oraz Franciszki Arnsztajnowej. Odbiorcy mogą zeskanować kod QR, jeżeli chcą posłuchać ich hipotetycznej rozmowy, która być może odbyła się w mroczny listopadowy dzień w 1938 w mieszkaniu Franciszki przy ulicy Wspólnej w Warszawie.
Izabella Gutowska jest artystką i pedagogiem. Specjalizuje się w malarstwie, grafice, fotografii oraz realizuje instalacje wykorzystując różne media. Dyplom otrzymała w poznańskiej PWSSP obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
5. Dawid Marszewski – Cela (wejście przy Zamku)
Praca Cela to specjalnie spreparowana przestrzeń, która zbudowana jest ze słów. Ściany prostopadłościennego pomieszczenia opowiadają relacje kilku osób, które doświadczyły niegościnności. Są wśród nich kobiety i mężczyźni o innym pochodzeniu, różnych wyznań, czy kolorów skóry. Opowiadają o agresywnych zachowaniach, mowie nienawiści czy innych przykrościach, które spotkały ich w Polsce.
Dawid Marszewski jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2016 roku z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową w pracowni profesora Janusza Marciniaka. Od tego samego roku pracuje jako asystent w XII Pracowni Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, między innymi w: V Biennale Sztuki Współczesnej w Odessie na Ukrainie i XI Biennale Sztuki Współczesnej w Dreźnie.
6. Dorota Nieznalska – Judenfrei (Błonia pod Zamkiem)
Praca odnosi się do eksterminacji Żydów w Europie, za którą odpowiedzialność ponoszą hitlerowskie Niemcy. To także opowieść o zbudowanej ideologii i systemie, który uruchomił proces zagłady Żydów, dokonany w większości na terenie Polski w niemieckich obozach śmierci.
Dorota Nieznalska jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
7. Anna i Irena Nawrot – Gniazda (Plac Kaczyńskiego)
Motywem przewodnim pracy jest ptak – bocian biały. Artystki zbudowały pięć gniazd bocianich, w których zamieszkały bociany oraz inne ptaki. Egzotyczny tukan, papuga, flaming są z plastiku i przebyły daleką drogę, by gościnnie zamieszkać z bocianami.
Bliźniaczki Anna i Irena Nawrot urodzone zostały w Jarosławiu. Są absolwentkami Instytutu Wychowania Artystycznego (obecnie Instytut Sztuk Pięknych) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplomy uzyskały w 1983 roku. Mieszkają i pracują w naszym mieście.
8. Krystyna Piotrowska – Anioł na Granicy (Brama Krakowska)
Napis na Bramie Krakowskiej jest cytatem z Nowego Testamentu. Umieszczony na wjeździe do historycznej, najstarszej części miasta kieruje naszą uwagę na przesłanie, które u zarania chrześcijaństwa nakazywało udzielanie pomocy innym.
Krystyna Piotrowska urodziła się w Zabrzu. Tworzy prace łączące fotografię, techniki graficzne i malarstwo. Jest autorką instalacji i wideo. Jej twórczości dotyka głównie tematu identyfikacji i pamięci.
9. Paulina Piórkowska – O tożsamości decyduje głowa i serducho (Plac Kaczyńskiego od ul. Peowiaków)
Praca powstała przy współpracy z Magdaleną Łuczyn, a do współpracy zaproszono Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie. Instalacja składa się z 4 haseł.
Paulina Piórkowska za pomocą sztuk wizualnych działa w obszarze społecznym jako artystka, kuratorka, animatorka czy edukatorka. Jest członkinią kolektywu Życie na fali organizującego partycypacyjne potańcówki dla społeczności lokalnych.
Magdalena Łuczyn to z wykształcenia filozofka, a z zamiłowania poszukiwaczka zapomnianych miejsc i ciekawych opowieści. Od przeszło dziesięciu lat jest moderatorką wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Współorganizatorka pierwszej Manify oraz marszy przeciwko przemocy „Odzyskać noc”.
10. Adrien Sina – Democracy Pavilion (Plac Łokietka)
Democracy Pavilion Adriena Siny to performatywna ekspozycja architektoniczna, funkcjonująca jako cenna szkatułka wzmacniająca dyskusję toczącą się w przestrzeni miejskiej. Nawiązuje do wcześniejszych projektów artysty.
Adrien Sina jest kuratorem, historykiem sztuki, architektem i artystą. Był kuratorem interdyscyplinarnych wystaw łączących architekturę, performens, wideo i filozofię.
11. Dariusz Sitek – Stół Polski (plac Po Farze)
Praca przedstawia tradycyjny, drewniany stół, który stanowi podstawowe wyposażenie ludzkich mieszkań i domów. Został przywołany jako odniesienie dla typowej gościnności czy też sytuacji wspólnych spotkań przy stole, rozmów oraz dyskusji.
Dariusz Sitek to rzeźbiarz, asystent na Wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Podstaw Rzeźby u prof. J. Szczypki. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pracą twórczą zajmuje się od wielu lat, wykorzystując do swoich realizacji drewno, kamień, ceramikę, tworzywa sztuczne, metal.
12. Svajone i Paulius Stanikas – The little garden of two young girls. 1569 (Skwer Witkowskiego)
Artyści w swojej pracy kształtują pomnik. Pomnik “roku 1569”, który, zyskując eklektyczne, materialne ciało, kwitnie nie tyle w wymiarze lokalnym, co w podświadomości lub wyobraźni.
Svajone i Paulius Stanikas to artyści mieszkający i pracujący w Paryżu. Tworzą już trzecią dekadę, uczestniczyli w wielu prestiżowych wystawach i projektach, między innymi w Biennale w Wenecji (reprezentując Litwę podczas 50-tej edycji), Liverpoolu, Moskwie i Pekinie.
13. Dorit Cypis i Louise Steinman – Welcome the stranger (studzienka przy ul. Furmańskiej, a studnia przy ul. Ruskiej)
Welcome the Stranger jest miejską instalacją mówiącą o zasadach dzielenia się pożywieniem, które zaspokoić miałoby wszelkie ludzkie potrzeby. Instalacja powstała na potrzeby Open City.
Louise Steinman jest artystką, pisarką i kuratorką literacką. Jej prace często poruszają tematy pamięci, historii i pojednania. Steinman była inicjatorką i kuratorką przez okres dwadziestu lat, uznanej serii literackiej ALOUD w Bibliotece Publicznej Los Angeles.
14. Tytus Szabelski – Wspólny Grunt (Plac Kaczyńskiego od ul. Karłowicza)
Poznański artysta w ramach pleneru Lubelskich Spotkań Plastycznych zaproponował mieszkańcom nowo powstałego Osiedla Sienkiewicza, by przewieźli ze sobą z okolicznych wsi – skąd pochodzili – ziemię mogącą posłużyć im do uprawiania osiedlowych ogródków. Stąd też wynika tytuł pracy „Wspólny Grunt”.
Tytus Szabelski to fotograf i artysta wizualny. Jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
15. Mariusz Tarkawian – Kolorowanka (Plac Rybny)
Kolorowanka to murale na ścianach, które zawierać będą: na jednej sceny z parad równości, a po przeciwnej stronie kontrmanifestacje. Artysta chce, aby ludzie spotykali się przy obu stronach tej barykady i razem je pokolorowali.
Mariusz Tarkawian w 2009 roku ukończył Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rysuje głównie ołówkiem, a jego prace mają reporterski charakter i fotograficzną precyzję. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie.
16. Krzysztof Wodiczko – Weterani Wojenni (Plac Litewski)
Artysta w swojej pracy wykorzystał zdemilitaryzowany pojazd wojskowy typu Honker Skorpion 3, używany przez polskich żołnierzy w Iraku. Do wykonania pracy Wodiczko podjął współpracę z polskimi weteranami wojen w Iraku i Afganistanie.
Krzysztof Wodiczko mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Artysta multimedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki. Jest profesorem Art, Design and Public Domain w Harvard University w Cambridge.
Fot. Zdjęcie archiwalne z Open City 2018