W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym powstanie Centrum Nauki. To nowoczesny projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, który będzie oparty na innowacyjnych i multimedialnych formach edukacji.

Prace nad projektem rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, a całkowita wartość inwestycji to blisko 7 mln zł. Pod koniec 2019 roku zakończono dokumentację projektową, a na początku 2020 roku został ogłoszony przetarg na wykonawcę, w wyniku którego została wybrana warszawska firma TRIAS AVI Sp. z o.o. Zgodnie z warunkami umowy prace mają potrwać około sześciu miesięcy. Koszt inwestycji wynosi blisko 7 mln zł.

Na potrzeby Centrum Nauki, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny postanowił wykorzystać część swojej przestrzeni przy ul. Dobrzańskiego w Lublinie, która dotychczas nie była zagospodarowana. Znajdą się tu zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe z różnych dziedzin nauki.

Wystawa stała będzie podzielona na siedem stref i każda będzie dotyczyć innej tematyki. W strefie „Robotyka i technologia” będzie można zaplanować zautomatyzowany proces produkcyjny, jak również wcielić się w rolę operatora łazika w misji na Marsie. Strefa „Miasto pełne energii” odpowie na pytanie, w jaki sposób produkowany jest prąd za pośrednictwem tradycyjnych, jak i alternatywnych źródeł. Z kolei strefa „Człowiek i technologia” pokaże tajniki operacji laparoskopowych.

Wszystkie aktywności zaplanowane w Centrum Nauki mają za zadanie w ciekawy sposób pokazać, jak stworzony jest świat i otaczające nas przedmioty. Jedną z atrakcji dla odwiedzających będzie także „kino sferyczne” wykorzystujące najnowsze technologie do projekcji treści edukacyjnych.

– Zainteresowania dzieci oraz młodzieży mocno skupiają się dziś na świecie wirtualnej rzeczywistości, której również nie zabraknie w naszym Centrum Nauki. Po jego przestrzeniach będzie oprowadzał „wirtualny przewodnik”, pojawią się również instalacje holograficzne – wyjaśnia Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments