Segregowanie odpadów stało się częścią naszego życia. Niemal każdy z nas dzieli już odpady na te recyklingowane, biodegradowalne i zmieszane. Dzięki temu dbamy o nasze środowisko i oszczędzamy czas, surowce i pieniądze. Zebraliśmy ciekawostki związane z segregacją odpadów. Sprawdźcie, czy wiecie wszystko na ten temat.

Recykling zaczął się w Japonii

Pierwsze zapiski o powtórnym wykorzystaniu odpadów pochodzą z wczesnośredniowiecznej Japonii. Papier pochodzący z recyklingu starych manuskryptów zastępował pierwotnie używane włókna morwy i konopi.

Kompostowali już najstarsi Rzymianie

Najstarsze zapiski dotyczące kompostowania możemy odnaleźć w zapisach ze Starożytnego Rzymu, w najstarszym dokumencie pisanym łaciną. Już Katon Starszy pisał o tym, że możemy tworzyć nawóz i użyć do tego nie tylko odpadki z produkcji rolnej, ale i liście dębu czy ostrokrzewu.

Starożytne składowiska

Już zapisy ze starożytnego Rzymu mówią o uregulowaniach prawnych dotyczących powstania składowisk odpadów. Z kolei w Atenach pojawia się w dokumentach nawet określona odległość od murów miejskich, gdzie śmieci mogły być zakopywane.

Wzgórze z odpadów

W Rzymie oprócz tych naturalnie ukształtowanych istnieje sztuczne wzgórze Monte Testaccio. – Według mnie jest ono pierwszym zrekultywowanym składowiskiem. Do starożytnego Rzymu dostarczano oliwę w wielkich amforach. Nie sposób było te amfory po oliwie umyć i kruszono je na małe kawałki. Gdzieś musiano je składować i właśnie to wzgórze zostało z nich usypane. Co ciekawe, było to tworzone metodycznie. Układano je skorupka na skorupce – mówi Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która jest znana z proekologicznych działań.

Recykling XVIII wieku

W Europie wstępnym etapem recyklingu odpadów było funkcjonowanie papierni, gdzie do produkcji papieru wykorzystywano szmaty i ubrania. W Polsce podaje się przykład opublikowanego w 1777 roku edyktu Stanisława Augusta Poniatowskiego nakazującego zbierania na potrzeby papierni gałganów, papierowych wiórów i skrawków papieru, które mogłyby być wykorzystane.

Dbajmy o wodę

Czy wiesz, że jeden litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.

Chrońmy drzewa

Segregując makulaturę przyczyniamy się do ochrony naszych lasów. Do produkcji 1 tony papieru potrzeba bowiem ściąć około 17 drzew. Drzew, które w ciągu roku produkują tlen dla 170 osób.

Segreguj Szkło 

Zużyte szklane opakowanie można w nieskończoność przetapiać na nowe bez pogorszenia ich jakości, oszczędzając przy tym energię i środowisko.

Uwaga na lustra i żarówki

Szklanki, lustra, żarówki i szyba nie powinny znaleźć się w pojemniku zielonym. To zupełnie inne gatunki szkła wytwarzane i poddawane recyklingowi w zupełnie innych hutach. Podobna sytuacja jest również z lampkami cmentarnymi.

Zielone nie znaczy bio

Odpady zielone często mogą być mylone z odpadami bio. Należy je jednak rozróżniać. Żeby wytwarzany z odpadów zielonych humus był wartościowy dla gleby podczas sortowania nie możemy mieszać go np. z odpadami kuchennymi, popiołem czy niedopałkami papierosów.

Wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki?

To nie jest prawda. Mimo że śmieciarki wyglądają podobnie, każda ma odgórnie przydzielone zadanie i rodzaj odpadów, które ma odebrać. – Jak to egzekwujemy? Śmieciarki są wyposażone w GPS, który cały czas monitoruje pokonywane przez nie trasy – wyjaśnia dyrektor spółki KOM-EKO.

Tekst powstał we współpracy ze spółką KOM-EKO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments