Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” wydany przez miasto, został uznany Najpiękniejszą Książką Roku 2020. Tę prestiżową nagrodę od 61 lat przyznaje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, stowarzyszenie zrzeszające wydawców, redaktorów, typografów i grafików pracujących dla książki.

Wyróżnienie zostało wręczone w czwartek (9 września) podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki.

– Jesteśmy bardzo dumni, że nasza publikacja została tak wysoko oceniona pod kątem sztuki edytorskiej. Tym samym zaszczytne wyróżnienie trafiło do Lublina, który doskonale prezentuje się na małym oraz dużym ekranie i ma bardzo wiele do zaoferowania ekipom filmowym – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina. – Klimat lubelskiego Starego Miasta, tajemnicze podwórka, bramy czy zaułki, doskonale wykorzystują wybitni filmowcy, z którymi już od ponad 10 lat możemy współpracować dzięki Lubelskiemu Funduszowi Filmowemu.

Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. Album „Lublin Filmowy – Filmowy Lublin” powstał w związku z 10. rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Publikacja po raz pierwszy prezentuje Lubelski Szlak Filmowy, oparty na najważniejszych lokacjach filmowych w naszym mieście. Jest to kompletne opracowanie historii filmu w Lublinie od początku, czyli około 100 lat wstecz, do dzisiaj. Przedstawia najciekawsze dzieła filmowe oraz wpływ, jaki film wywarł na rozwój miasta oraz perspektywy rozwoju tej branży. Zawiera unikatowe zdjęcia z planów filmowych, znane i mniej nieznane historie związane z realizacją filmów, w bardzo oryginalnej oprawie graficznej.

Wydawcą albumu jest Urząd Miasta Lublin, Wydział Kultury – Lubelski Fundusz Filmowy. Tekst opracował Krzysztof Załuski pod redakcją pracowników Lubelskiego Funduszu Filmowego: Grzegorza Linkowskiego, Lidii Dzierby i Łukasza Borkowskiego, który jest także autorem wielu fotografii zawartych w albumie. Projekt graficzny stworzyli Idalia Smyczyńska i Robert Zając.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin oraz Dominika Polonis/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments