20 lat po 11 września 2001. Te wydarzenia wstrząsnęły światem (wideo)

0
180

11 września mija 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon. Łącznie zginęło wówczas niemal 3 tys. osób. Wydarzenia z września 2001 roku wstrząsnęły całym światem, a ich skutki odczuwamy do dzisiaj.

UMCS przygotował specjalny materiał wideo pn. „Świat w 20 lat po wydarzeniach z 11 września 2001”. Naukowcy z UMCS, prof. Marek Pietraś i dr Grzegorz Gil, przybliżają nam odtajnione zapiski Osamy Bin Ladena ujawniające motywacje ataków, omawiają genezę zamachów i samo zjawisko terroryzmu, a także oddziaływanie relacji medialnych z tych wydarzeń na społeczeństwo.

– Jaka była motywacja i główna idea, która przyświecała Bin Ladenowi? Uderzyć w Stany Zjednoczone na ich terytorium. Pokazać światu, Stanom, ale także wyznawcom islamu, że Ameryka, u szczytu jej hegemonicznej potęgi, po zakończeniu zimnej wojny, po rozpadzie się konkurenta, jakim był ówczesny Związek Radziecki, wcale nie jest niezwyciężona – mówi w materiale filmowym prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Z kolei dr Grzegorz Gil z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS zwraca uwagę na efekt medialny ataków. – To podwójne uderzenie w serce Ameryki, oprócz rangi symbolicznej (…), było jednocześnie pewnym majstersztykiem, jeśli chodzi o sztukę medialną. Między uderzeniem w pierwszą z bliźniaczych wież, a wbiciem się kolejnego Boeinga w drugą wieżę minął ok. kwadrans. To wystarczający czas, by obiektywy i kamery zostały skierowane na Manhattan. (…) Ten swoisty efekt CNN, nazwany tak w związku z bardzo szybkim obiegiem informacji, który towarzyszy nam w XXI wieku, został tutaj wykorzystany maksymalnie – podkreśla naukowiec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments