Bajkowym Korowodem w Dniu Dziecka rozpocznie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Jego druga edycja zbudowana jest wokół literki B – odnosi się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim.

– Festiwal skupia się na społeczno-emocjonalnym rozwoju najmłodszych mieszkanek i mieszkańców poprzez literaturę, dając im także radość i doświadczenie wspólnego tworzenia. To moment, w którym dzieci stają się organizatorami i prowadzącymi, dzieląc się swoimi pasjami, a dorośli stają się realizatorami dziecięcych marzeń i przewodnikami po świecie literatury. Kilkudniowe wydarzenie, skierowane do wszystkich dzieci i ich rodzin, stanowi okazję do odkrywania przez nich literackich inspiracji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy. Inspiracją są jego wiersze, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.

– Festiwal to święto wszystkich dzieci i okazja do podążania kolejnymi literami alfabetu, które ułatwiają promowanie czytelnictwa poprzez kontakt z twórczością konkretnych autorów oraz pracę nad emocjami i wynikającymi z nich postawami. Wydarzenie promuje czytelnictwo poprzez spotkania, warsztaty, instalacje, teatr, ruch, muzykę, film, wyspy kreatywne oraz łączy specjalistów różnych dziedzin – mówi Alina Januszczyk, autorka i koordynatorka Festiwalu Alfabet z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN” – Dom Słów.

Korowód Bajki w sobotę (1 czerwca) przejdzie z placu Litewskiego do Ogrodu Saskiego. Uczestniczki i uczestnicy wcielą się w postaci znane z twórczości Brzechwy – można przebrać się za Pana Kleksa, postać z Bajdocji, czy mieszkańca Bergamutów – kota w butach czy słonia z trąbami dwiema.

Festiwal będzie też okazją do spotkań z autorami i autorkami książek. W tym roku do świata literatury zapraszają m.in.: Małgorzata Strzałkowska, Joanna Rusinek, Elżbieta Wasiuczyńska, Zofia Stanecka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Frączek, Małgorzata Swędrowska, Marianna Sztyma, Sylwia Chutnik, Krzysztof Łapiński, Marcin Kostrzyński, Marcin Szczygielski, Wojciech Widłak, Teatr Atofri oraz Teatr Sztuka Ciała. Oprócz spotkań literackich czy koncertów dużo miejsca i uwagi zajmą różnego typu warsztaty, czy występy artystyczne przygotowane przez najmłodsze mieszkanki i mieszkańców Lublina.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments