Lanie wosku, losowanie, ustawianie butów i wiele innych wróżb andrzejkowych na stałe zakorzeniły się w polskiej tradycji. Obchodzone u schyłku listopada święto kojarzy się nie tylko z magicznym klimatem, ale też ze świetną zabawą. A tej w najbliższą niedzielę (25 listopada) w Muzeum Wsi Lubelskiej z pewnością nie zabraknie.

Święto Andrzeja, patrona Rosji, Grecji i Szkocji, znane jest w naszym kraju już od czasów średniowiecznych. Początkowo w jego obchodach brały udział wyłącznie niezamężne kobiety, bo wróżby dotyczyły ich dalszych losów związanych z zamążpójściem lub staropanieństwem. Dziś w zabawach andrzejkowych chętnie biorą udział także panowie i najmłodsi.

Jednym z najważniejszych punktów andrzejkowego wieczoru było lanie wosku na zimną wodę. Powstałe na jej powierzchni kształty miały dawać odpowiedzi na pytanie, o to czy wróżąca osoba znajdzie na swojej drodze miłość oraz co czeka ją w niedalekiej przyszłości.

W najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie także odbywać się będą tradycyjne Andrzejki. Podczas wydarzenia można będzie wsłuchać się w gawędy o andrzejkowej wieczornicy i wziąć udział w zabawach i wróżbach. W szczególny klimat wprowadzi uczestników izba chałupy z Urzędowa. Jej wnętrze oświetlą lampy naftowe i świece.

Spotkania zaplanowano na godz. 10 i 12. Obowiązują wcześniejsze rezerwacje telefoniczne w Dziale Ekspozycji i Edukacji Muzealnej: 81 533 85 13 (wewn. 18) w godz. 8:00-14:00.

Bilety: normalny w cenie 12 zł, ulgowy 6 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments