Animacje Braci Quay. Wernisaż wystawy w CSK w Lublinie

0
681

Już od 21 lutego w Centrum Spotkania Kultur będziemy mogli oglądać wyjątkową wystawę Braci Quay „Dormitorium śladów”. Wybitni twórcy animacji lalkowej i przedmiotowej sami uroczyście otworzą wystawę. Czeka na nas wiele rekwizytów ze świata projektów animowanych i graficznych.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19. Poprzedzi go spotkanie autorskie o godzinie 18 ze Stephenem i Timothym Quay, które poprowadzi Grażyna Torbicka.

Wystawa Braci Quay na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni prezentuje zatrzymane kadry z poszczególnych filmów, projekty graficzne z lat 70 ub. wieku i instalacje scenograficzne. Najważniejszym elementem wystawy będzie jej sama aranżacja, która ma przypominać labirynt. Zabieg nawiązuje do twórczości Braci Quay – tajemniczej i zarazem zachęcającej do wniknięcia w uniwersum stworzone przez artystów.

Twórczość Braci Quay

Bracia Quay od 40 lat tworzą unikalne filmy animowane, w których autorzy dbają o każdy detal. Ich twórczość charakteryzuje się starannym montażem, wyczuciem muzycznym i odrealnioną atmosferą z pogranicza jawy i snu. Wiele z nich inspirowanych było tradycją animacji Europy Środkowo-Wschodniej w połączeniu z polską grafiką.

Literacka inspiracja, jaką były dla Braci Quay rysunki i grafiki Brunona Schulza również zawita na wystawie. Prace artysty pochodzą z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Podczas imprez towarzyszących pojawią się także źródła inspiracji filmem, projektowaniem graficznym i muzyką. Jak sami mówią to ona wyznacza kierunek pracy artystów.

Wystawie będą towarzyszyć również wydarzenia towarzyszące. Poza spotkaniem autorskim twórców z Grażyną Torbicką w dniu wernisażu odbędą się projekcje długo- i krótkometrażowych filmów Braci Quay, projekcje wybranych przez artystów polskich filmów animowanych i fabularnych, spotkanie z artystami i prezentacja książki „Inwentorium śladów”.

Wystawa Braci Quay jest częścią 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, który ruszył 28 stycznia i potrwa do kwietnia prezentując wiele spektakli i konkurs o „Złotą Kieszeń”, w którym zmierzą się reżyserzy nominowani za ostatnie osiągnięcia teatralne. Pokaz twórczości Braci Quay stanowi jedną z premier festiwalowych.

Bilety

Wystawa będzie czynna od 22 lutego do 27 kwietnia, od wtorku do soboty w godzinach 12-18. Bilet ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 9 zł. W środy wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments