Segregacja w czasie epidemii koronawirusa wydaje się być jeszcze trudniejsza niż myśleliśmy do tej pory. Ale wcale tak nie musi być, jeśli mamy już bezpłatną aplikację ekoAPP, którą stworzyła spółka KOM-EKO.
Kontakt z KOM-EKO bez wychodzenia z domu
Podczas pandemii powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam na zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem. Pierwszą z nich jest przede wszystkim ograniczenie bezpośrednich kontaktów do minimum. Dlatego też, dzięki stworzonej przez firmę KOM-EKO aplikacji ekoAPP mamy znacznie łatwiejszy kontakt z firmą.
– W zakładce „Skontaktuj się z nami” znajdziecie dane kontaktowe firmy, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy zadzwonić, bądź wysłać maila do Biura Obsługi Klienta, które przyjmie zgłoszenie lub ewentualne uwagi związane z wywozem odpadów – tłumaczy Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat propaguje proekologiczne działania.
Możemy to zrobić również za pomocą formularza kontaktowego w zakładce „Zgłoś zapotrzebowanie”, gdzie określamy rodzaj zapotrzebowania (np. na dodatkowe worki, pojemniki, wywóz odpadów wielkogabarytowych) i nasze dane kontaktowe
Wprowadź dodatkowe lokalizacje i miej na oku swoich bliskich na kwarantannie
Drugą, niezwykle przydatną podczas pandemii funkcją jest możliwość dodania w aplikacji różnych adresów. – Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ekoAPP umożliwia dodanie kilku lokalizacji, tak by jej użytkownik mógł wspomóc swoich najbliższych, np. rodziców – dodaje dyrektor Przystupa.
Jest to duże ułatwienie szczególnie wtedy, gdy ktoś z naszych bliskich znalazł się na kwarantannie domowej i powinniśmy wspomóc go podczas codziennych obowiązków.
Dodawanie nowych lokalizacji jest bardzo proste. Funkcję tę znajdziecie w zakładce „Moje konto”. Dzięki wprowadzeniu kilku adresów aplikacja wyśle powiadomienie przed dniem wywozu, ale też pozwoli sprawdzić harmonogram na dłuższy okres.
Segregujmy nawet podczas pandemii
Pandemia nie zwalnia nas z obowiązku segregowania odpadów. Cały czas powinniśmy przestrzegać zasad sortowania na 5 frakcji: papier (pojemnik niebieski), tworzywa sztuczne i metale (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), bio (pojemnik brązowy) oraz odpady zmieszane (pojemnik czarny).
Jeżeli pozostajemy w izolacji to wszystkie nasze śmieci powinny trafić do odpadów zmieszanych. Zwróćmy uwagę na to, by po zapełnieniu worka z odpadami szczelnie go zawiązać. W miarę możliwości worek powinien odczekać około 72 godziny zanim przekażemy go do obioru.
Jak to zrobić? Wystawmy worek przed drzwi, spryskajmy środkiem wirusobójczym i zgłosimy bliskim, żeby zachowując zasady bezpieczeństwa (rękawiczki oraz maseczka) wyniosły worek do odpowiedniego pojemnika.
Aplikacja jest nieocenionym pomocnikiem w codziennych czynnościach domowych:
- Zawiera prosty w obsłudze harmonogram wywozu wszystkich frakcji odpadów, co pozwala dla wybranej lokalizacji zaplanować gospodarowanie odpadami;
- W szybki sposób pozwala użytkownikowi ustawić powiadomienia o zbliżającym się terminie odbioru odpadów;
- Wspomaga segregację odpadów objaśniając, jaki odpad należy wrzucić do każdego rodzaju worka i pojemnika;
- Zawiera wyszukiwarkę odpadów, która po zadania pytania podpowiada do jakiej frakcji należy dana rzecz czy przedmiot;
- Udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z funkcjonowaniem gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi;
- Zawiera informacje o lokalizacji i zasadach funkcjonowania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK);
- Umożliwia zgłoszenia zapotrzebowania na usługę, wysłania zapytania czy bezpośredniego kontaktu z KOM-EKO;
- Jest źródłem praktycznej wiedzy o postępowaniu z odpadami w czasie pandemii Covid-19.
Dla mieszkańców Lublina
Z aplikacji ekoAPP może korzystać każdy mieszkaniec Lublina, natomiast funkcje automatycznego powiadamiania i możliwość sprawdzenia harmonogramu wywozu dostępna jest w tej chwili dla mieszkańców sektorów Lublina obsługiwanych przez spółki KOM-EKO i EKOLAND. Mogą z niej korzystać mieszkańcy następujących dzielnic: Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice, Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie, Felin, Ponikwoda, Węglin Północny, Węglin Południowy, Czuby Północne, Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury.