Atak Rosji na Ukrainę. Są pierwsze ofiary (relacja na żywo)

0
341
Fot. Twitter

Tuż po godz. 4 czasu polskiego prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji wojskowej w Donbasie. Rosyjskie wojska przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice ukraińskie.

Wybuchy słychać w całym kraju, m.in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, czy Lwowie. Ministerstwo obrony Rosji przyznało, że rosyjskie siły zbrojne atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy, jej obiekty lotnictwa i obrony przeciwlotniczej.

Godz. 15.00

Jednomyślne i jednogłośnie przyjęte stanowisko Rady Powiatu w Lublinie w sprawie agresji rosyjskiej na Ukrainę: “Ukraino, jesteśmy z Tobą! Niech Ukraina zostanie wśród wolnych narodów i suwerennych Państw. Niech zwycięży mądrość i pokój!”

godz. 13.35

KUL szykuje się do przyjęcia uchodźców

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w porozumieniu z MEiN przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia studentów-uchodźców. W razie potrzeby ewakuacji uniwersytetów ukraińskich studenci i pracownicy znajdą schronienie i miejsce, gdzie będą mogli pracować i studiować na KUL-u – zapewnia rzecznik prasowy KUL.

godz. 13.00

Atak na przedmieście Kijowa

Rosja zbombardowała przedmieścia Kijowa. Informację tę potwierdziło już ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

“24 lutego od godziny 13:00 siły zbrojne agresora państwowego Federacji Rosyjskiej dokonały ponad 30 uderzeń rakiet skrzydlatych, lotnictwa i artylerii na obiekty infrastruktury cywilnej i wojskowej Ukrainy. Przeciwnik kontynuuje ofensywę przy wsparciu lotnictwa wojskowego. Grupy operatywno-taktyczne prowadzą walki obronne we wszystkich kierunkach przeciwnika. Zachowajcie spokój” – brzmi najnowszy komunikat ukraińskiej armii.

Godz. 12.08

Wojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Godz. 11.15

Unia szykuje sankcje

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała wprowadzenie sankcji na Rosję. W planie jest zamrożenie aktywów rosyjskich w UE, zablokowanie dostępu rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. Jak zapowiedziała, sankcje bardzo mocno uderzą w interesy Kremla oraz zdolność prowadzenia tej wojny.

Godz. 10.55

Ukraina zrywa stosunki z Rosją

Zerwaliśmy stosunki dyplomatyczne z Rosją – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak przekazało jego biuro, ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji.

Godz. 10.55

Punkty dla uchodźców

W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Godz. 10.30

Msza o pokój

Dzisiaj o godz. 19 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona „Msza święta o pokój” – zapowiedział ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, rzecznik prasowy. „Będzie jej przewodniczył bp Adam Bab. Okażmy jedność i solidarność z narodem ukraińskim.”

Godz. 10.20

Oświadczenie Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF, na temat sytuacji dzieci na Ukrainie

UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. Nasilenie działań wojennych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia 7,5 mln dzieci w tym kraju. Ostrzał dokonany w ostatnich dniach wzdłuż linii frontu już uszkodził krytyczną infrastrukturę wodną i edukacyjną. Jeśli walki nie ustaną, dziesiątki tysięcy rodzin może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Potrzeby humanitarne wzrosną.

Godz. 8.27

Na pomoc Ukrainie!

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.

Godz. 8.05

Rektor KUL: Modlimy się o pokój

Ponawiamy naszą solidarność z Ukrainą, jesteśmy gotowi do udzielenia wsparcia naszym studentom z tego kraju. Zapewniamy o modlitwie – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL poinformował, że w czwartek, o godz. 19.00 w kościele akademickim, będzie przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju w Ukrainie i Europie. „Zapraszam do uczestnictwa, szczególnie pracowników, studentów i doktorantów naszego uniwersytetu” – dodał.

Uciekają z Kijowa

Jak donoszą media ukraińskie, Kijów jest zakorkowany. Ukraińcy w panice opuszczają miasto. Zaapelował do nich Mer Kijowa Witalij Kliczko: „Ukraina została zaatakowana przez agresora. Huk wybuchów słychać w Kijowie. Teraz najstraszniejszy wróg – to panika”. Poprosił, by mieszkańcy zostali w domach. Część mieszkańców stolicy Ukrainy skryła się w schronach.

Pierwsze ofiary

Co najmniej 8 osób zginęło, a 9 zostało rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału – poinformowało około godz. 9 ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Reakcja USA

Prezydent USA Joe Biden oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o celowe rozpętanie wojny z Ukrainą, która „doprowadzi do katastrofalnych strat w ludziach i ludzkiego cierpienia”. – Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności – dodał.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments