Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Dostarcza najwięcej danych o otaczającym nas świecie. To dlatego nasze oczy zasługują na szczególną troskę.

Odczucie suchych i zmęczonych oczu, bóle głowy lub pogorszenie ostrości widzenia są przez nas często bagatelizowane, a to właśnie one powinny skłonić do regularnego badania wzroku.

– Odpowiednia kondycja naszego wzroku ma wpływ na cały nasz organizm i samopoczucie. Nieskorygowana wada może powodować jej pogłębienie, zapalenie spojówek, czy gorsze wyniki w nauce lub pracy – tłumaczy Jarosław Wieczorek, dyplomowany optometrysta z Pracowni Optycznej CIESZY OCZY.

Rodzicom bywa trudno zauważyć pierwsze oznaki wady wzroku u dzieci. – Zwróćmy uwagę, czy dziecko nie siada zbyt blisko ekranu, nie rezygnuje z aktywnych zabaw z rówieśnikami albo wykazuje niechęć do chodzenia do szkoły, co przekłada się na słabsze oceny. Takie zachowanie powinno nas skłonić do wizyty w gabinecie – przestrzega optometrysta.

Okulary, soczewki, czy laser?

– Wybór metody korekcji to sprawa indywidualna. Jedni stwierdzą, że codzienne nakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych, a także pielęgnacja zajmą zbyt wiele czasu i wybiorą okulary. Inni postawią na swobodę i zrezygnują z okularów, kosztem poświęcenia kilku minut na codzienną obsługę soczewek. Niektórzy zdecydują się na ortokorekcję, czyli zakładanie specjalnych soczewek przed snem, aby w nocy modelować geometrię rogówki wyjaśnia ekspert. – Jeszcze innym rozwiązaniem jest zabieg chirurgii refrakcyjnej, gdzie przy użyciu lasera usuwane są wady wzroku. Oczywiście, każda z metod ma swoje wady i zalety, o których pacjent powinien porozmawiać ze specjalistą dodaje.

Progresy dla każdego

Osoby, które zauważają pogorszenie ostrości widzenia z bliska np. podczas czytania, mogą zdecydować się na szkła progresywne. – Możemy nosić jedne okulary i cieszyć się komfortem widzenia na każdą odległość, w zależności od naszych potrzeb wzrokowych – zaznacza Jarosław Wieczorek.

Szkła te w górnej części korygują wadę do dali, w dolnej do bliskich odległości, a środkowa część ma pomóc w płynnym przejściu pomiędzy korekcjami. Dodatkowo mogą one reagować na zmienne warunki oświetlenia, w pomieszczeniach są przeźroczyste, a na słońcu zabarwia się i chronią nasz wzrok przed nadmiernym naświetleniem.

Higiena wzroku

Bardzo ważne jest zarządzanie czasem przed ekranem. Przydatną praktyką jest zasada 20-20-20: na każde 20 minut spędzonych na korzystaniu z ekranu należy przez 20 sekund odwracać wzrok na element w odległości 20 stóp (ok. 6 metrów). Mówiąc o „higienie wzroku”, oprócz stosowania przerw i ćwiczeń relaksacyjnych, bardzo ważne jest systematyczne zgłaszanie się na badanie wzroku oraz stosowanie odpowiedniej korekcji – doradza nasz ekspert.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments