Troska o środowisko naturalne zaczyna się w naszych domach, dlatego segregowanie odpadów to konieczność. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak robić to prawidłowo.

Większość z nas rozumie, że segregacja jest niezbędna i pomaga zadbać o środowisko. Przede wszystkim przyczynia się do produkcji mniejszej ilości śmieci. Wiele osób ma wątpliwości, czy robi to właściwie.

Czy każde szkło jest szkłem

Nasze odpady dzielimy na 5 frakcji: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Często jednak zastanawiamy się czy do szkła powinniśmy wrzucić wszystko, co wydaje się być szkłem. Tak nie jest. Szklanki, lustra, żarówki i szyba nie powinny znaleźć się w pojemniku zielonym.

– To zupełnie inne gatunki szkła wytwarzane i poddawane recyklingowi w zupełnie innych hutach. Podobna sytuacja jest również z lampkami cmentarnymi – wyjaśnia Adam Przystupa, dyrektor w spółce Kom-Eko.

Co jest tworzywem sztucznym

Żółty kontener przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne, do których najwięcej trafia plastikowych butelek. Co jeszcze, poza metalem, możemy tam wrzucić?

– Do tego pojemnika powinny trafić folie, butelki i opakowania z plastiku, zarówno opakowania spożywcze, jak i z produktów, z którymi na co dzień spotykamy się w kuchni i łazience – dodaje dyrektor.

Papierowe torby z „foliowymi okienkami”

Żeby odpady z papieru były odpowiednio zrecyklingowane musi znaleźć się tam tylko papier niezabrudzony i suchy oraz bez dodatku żadnego innego tworzywa.

– Decydując do jakiego pojemnika ma trafić odpad, kierujemy się zwykle materiałem, który w nim przeważa. Jednak w przypadku papierowych toreb na pieczywo z „foliowym okienkiem”, jest inaczej. Choć stanowi ono tylko mały fragment całego odpadu, takie torebki powinny trafić do trafić żółtego pojemnika – zaznacza Adam Przystupa.

Znacznie łatwiejsza jest segregacja różnych rodzajów papieru. – Biorąc pod uwagę błyszczące okładki czasopism, moglibyśmy się zastanawiać co z nimi zrobić? Papier to papier i w tym wypadku cała gazeta może trafić do pojemnika niebieskiego – podkreśla nasz ekspert. Podobnie jest ze zszywkami. Nie musimy oddzielać ich od papieru.

Co z zabawkami

Często stajemy też przed dylematem, gdzie wyrzucić zabawki naszych pociech. – Coraz więcej w nich elektroniki, dlatego powinny trafić do zużytego sprzętu RTV i AGD. Jednak gdy chodzi o zabawkę na baterię, w której tej elektroniki jest bardzo mało, wyjmujemy baterię i całą resztę, jeśli wykonana jest z plastiku wrzucamy do żółtego pojemnika – dodaje Adam Przystupa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments