Ukraiński żołnierz ciężko ranny na froncie, leczony i rehabilitowany w Lublinie otrzymał dwie protezy, w tym nowoczesną, bioniczną protezę ręki. To zasługa współpracy Wielonarodowej Brygady z Lublina, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i firmy Musi Lublin.
Wiosną 2022 roku żołnierz służył na wschodzie Ukrainy. W wyniku działań wojennych stracił część kończyny górnej do poziomu przedramienia i kończyny dolnej do poziomu goleni, doznał także urazu głowy. Na początku był leczony w Ukrainie. 18 lipca 2022 roku przyjechał do Polski specjalnym pociągiem medycznym transportującym rannych żołnierzy.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie pacjent otrzymał kompleksową opiekę. Był leczony i rehabilitowany w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4, gdzie przygotowywano również jego kończyny do zaprotezowania.
– Poprzez ćwiczenia i naukę chodu wzmacnialiśmy mięśnie pacjenta, przystosowywaliśmy go do poruszania się na wózku. Wcześniej w swojej pracy mężczyzna wykonywał skomplikowane, wymagające precyzji zadania fizyczne. Naszym celem było umożliwienie mu częściowego powrotu do zawodu. Pacjent dotarł do naszego szpitala po amputacji ręki i nogi, więc zespół oddziału zaproponował zorganizowanie dla niego protezy bionicznej, której działanie najbardziej przypomina naturalne ruchy. Wyszukaliśmy firmę, która mogła taką protezę przygotować – mówi dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4.
W trakcie pobytu pacjenta w SPSK Nr 4 w ramach leczenia następstw urazu głowy specjaliści Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4 przeprowadzili u mężczyzny zabieg rekonstrukcji ubytku kości czaszki. Szpital jednocześnie rozpoczął współpracę z Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, która we wrześniu, w ramach obchodów siódmej rocznicy powstania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zainicjowała charytatywną akcję zbierania funduszy dla rannych żołnierzy ukraińskich.
– Był to właściwy moment, aby wyrazić nasze zdecydowane wsparcie dla rannych ukraińskich żołnierzy w toczącej się wojnie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom za ich hojność. Zebrane środki zostały przeznaczone na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, głównie na zakup protez oraz sprzętu medycznego umożliwiającego dalsze funkcjonowanie – mówi major Dominika Skrzypczak z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.
Jednym z wydarzeń towarzyszących zbiórce był Międzynarodowy Koncert Charytatywny „United for Peace”, który odbył się 15 września w Filharmonii Lubelskiej. W wyniku zbiórki udało się zgromadzić wystarczającą kwotę na pokrycie kosztu protez, które zakupiła i dostosowała do potrzeb pacjenta firma Musi Lublin.
Dzięki ofiarności darczyńców żołnierz otrzymał modułową protezę podudzia lewego ze stopą z włókna węglowego pozwalającą na zmienną dynamikę chodu, która kosztowała 26 600 zł oraz wielofunkcyjną, nowoczesną bioniczną protezę górnej kończyny (przedramię prawe) Zeus, która kosztowała 57 600 zł.
Źródło: SPSK nr 4 w Lublinie