Bioteka, czyli „zielona” filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Al. Racławickich 22 już dwa lata jest otwarta dla czytelników. W tym czasie odwiedzono ją ponad 22 tys. razy, zaś łączna liczba wypożyczeń książek i multimediów wyniosła ponad 46 tysięcy.

– Dokładnie dwa lata temu, w miejscu dawnej Karczmy Słupskiej, oddaliśmy do użytku nową, miejską instytucję kultury. Mimo tego, że symboliczne otwarcie przypadło na trudny okres pandemii, Bioteka od samego początku stała się miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym przez szerokie grono czytelników. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu projektowi architektonicznemu, mieszkańcy Lublina zyskali przestrzeń łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielenią nawiązującą do pobliskiego Ogrodu Saskiego – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Bioteka jest najnowszą biblioteką w mieście, a zarazem drugą, po Biblio, mediateką w Lublinie. Zlokalizowana jest na przestrzeni ponad 400 m2 na parterze wyremontowanego budynku przy Al. Racławickich 22. Wnętrze biblioteki w stylu industrialnym, aranżacja jak i atmosfera oraz szeroka oferta działań sprawiają, że mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z dostępnych zbiorów książek, ale także filmów, audiobooków i innych multimediów. Aktualne zbiory Bioteki to ponad 21 tys. książek drukowanych oraz 18 tys. zbiorów specjalnych (dokumentów elektronicznych, audiowizualnych, audiobooków). W ciągu dwóch lat Biotekę odwiedzono 22 768 razy, wypożyczono 32 339 książek drukowanych i 14 003 zbiorów multimedialnych. Obecnie biblioteka posiada 3871 czytelników.

– W 2023 roku, w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży, szczególny nacisk położymy na działania skierowane właśnie do uczniów i studentów, którzy z przyjemnością spędzają czas w bibliotece – uczą się tam oraz spotykają z przyjaciółmi. O popularności tego miejsca niewątpliwie świadczą statystyki odwiedzin i wypożyczeń. Tylko w 2022 roku Biotekę odwiedziło ponad 1100 młodych osób – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

W ciągu dwóch lat, w Biotece zrealizowano ponad 340 różnych form działalności, w których uczestniczyło prawie 1000 odbiorców. Bioteka posiada także specjalną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. możliwość nieodpłatnego nagrywania audiobooków na karty pamięci i wypożyczenia urządzenia Czytak z biblioteki (w ubiegłym roku nagrano prawie 1300 pozycji), komputer wyposażony w powiększającą mysz komputerową i klawiaturę przystosowaną dla osób niedowidzących i starszych. Katalog elektroniczny posiada możliwość regulacji wysokości do poziomu wózka inwalidzkiego. Cała instytucja jest przystosowana do komunikacji osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Miasto Lublinie

Fot. FB Bioteka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments