Powszechnie uznaje się, że kleszcze występują tylko w lasach i zazwyczaj spadają na nas z drzew. Okazuje się jednak, że po kleszcza nie trzeba iść do lasu, a problem chorób przez niego przenoszonych dotyczy również mieszkańców miasta.

Groźne choroby

W Polsce występuje 19 gatunków kleszczy, większość osiąga od kilku do kilkunastu milimetrów. Głodne pozostają spłaszczone, jednak po wypiciu krwi żywiciela pęcznieją. Kleszcze nie są naturalnymi pasożytami człowieka, żerują głównie na zwierzętach, jednak nie należy ich bagatelizować. Mimo że kleszcze same w sobie nie są niebezpieczne, to dość duży odsetek tych pajęczaków przenosi wiele poważnych chorób, takich jak: borelioza, tularemia, czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną ze zwierząt (saren, zajęcy, gryzoni) przez kleszcze. Choroba ta często jest błędnie diagnozowana, więc należy być szczególnie wyczulonym na pogorszenie swojego stanu zdrowie, zwłaszcza, gdy następuje to w niewielkim odstępie czasu od pobytu w lesie. W początkowym stadium objawy boreliozy przypominają zwykłą grypę: bóle głowy, stawów, zmęczenie, gorączka, dreszcze. Jednak później sytuacja staje się bardziej skomplikowana i nieprzewidywalna. W zależności od przypadku, borelioza może skutkować problemami z mówieniem i koncentracją, poczuciem zagubienia lub depresji, nadciśnieniem lub nawet zanikami pamięci. Objawy te nie są stałe – mogę być widoczne przez dłuższy lub krótszy czas, a później zniknąć nawet na kilka miesięcy. To właśnie z powodu tak różnych symptomów choroby, pacjentom często przez wiele lat nie jest postawiona właściwa diagnoza.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Po każdej wizycie w lesie, na polanie lub łące należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Zdarza się, że kleszcze nie zagłębiają się w skórę od razu, tylko wędrują, szukając miękkiej tkanki. Dlatego ze szczególną uwagą trzeba przyjrzeć się okolicom szyi, pachom, zgięciu pod kolanami. Powinniśmy wypatrywać czarnej kropki oraz zaróżowionego kręgu z jasnym środkiem (tzw. rumień). Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Najlepiej zrobić to za pomocą pęsety. Jeżeli nie uda nam się wyjąć pajęczaka w całości, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ im krócej kleszcz ma kontakt z naszym ciałem, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zarażenia się przenoszonymi przez niego chorobami. Dodatkowo wybierając się w miejsca o podwyższonym ryzyku, warto zabezpieczyć się, zakładając ubranie z długimi rękawami i nogawkami. Na rynku dostępne są również spraye odstraszające kleszcze.

Czy borelioza jest uleczalna?

Nigdy nie ma 100 proc. pewności na wyzdrowienie. Borelioza często powraca, nawet po kilkunastu latach od ukąszenia i teoretycznego wyleczenia. Brak również dobrej, sprawdzonej metody, która z całkowitą pewnością może zdiagnozować boreliozę. Po wykryciu, pacjenci zazwyczaj poddawani są obserwacji w szpitalu i otrzymują antybiotyk dożylnie. Również po wyjściu ze szpitala zażywają oni leki. Jeżeli nie ma przeciwwskazań leczenie kończy się zwykle po kilku tygodniach.  Jednak coraz głośniej słychać o metodzie długich (nawet rocznych) kuracji antybiotykowych. W kwestii ich skuteczności zdania specjalistów są podzielone.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments