Przed nami 14. edycja Carnavalu Sztukmistrzów i 15. Urban Highline Festival! W Lublinie w dniach 27–30 lipca zobaczymy około 70 pokazów sztuki cyrkowej zarówno w odsłonie ulicznej, jak i na scenie w wykonaniu artystów indywidualnych oraz kolektywów z różnych krajów Europy, Ameryki Południowej i Polski.

W programie Festiwalu nie zabraknie eksperymentów artystycznych, warsztatów oraz spektakli familijnych. Tegoroczna edycja wydarzenia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

– Carnaval Sztukmistrzów to wyjątkowy moment w życiu Lublina. W tym czasie przestrzeń miasta przejmują artyści i artystki z całego świata, prezentując wyjątkowe spektakle nowego cyrku i wprowadzając na kilka dni artystyczny zamęt do naszej codzienności. W roku, w którym Lublin nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, po kilku latach przerwy, na plac Zamkowy powróci specjalne widowisko artystyczne. Będziemy również świętować 15-lecie Urban Highline Festival w Lublinie, festiwalu, który pozwala nam spojrzeć na miasto z innej perspektywy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Wielkie widowiska

Największym przedsięwzięciem tegorocznej edycji Festiwalu – za sprawą zdobycia przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – jest prezentacja długo wyczekiwanego przez wiernych widzów Carnavalu Sztukmistrzów widowiska na placu Zamkowym. Spektakl „Arret d’Urgence” francuskiej grupy Akoreacro to żywiołowa mieszanka muzyki i akrobatyki zaprezentowana na ruchomej scenie jeżdżącej ciężarówki. Katastrofy i wypadki, które mnożą się na scenie gaszone i rozpalane są przez loty akrobatów i muzyczne akcenty. Wszystko to gwarantuje niebywałą amplitudę emocji, którą w piątkowy i sobotni wieczór festiwalowy sterować będzie aż 16-osobowa ekipa cyrkowców.

Compagnie Akoreacro Arret d’Urgence (FRA)
Kiedy:
28.07.2023, godz.
22.00, plac Zamkowy
29.07. 2023, godz. 21.00, plac Zamkowy
Wstęp wolny

Równie licznie i widowiskowo zaprezentują się czescy artyści, którzy opanują plac Litewski. 27 i 28 lipca połączone siły trzech grup – Blackout Paradox, Teatr Novogo Fronta i Sacra Circus – przeniosą nas do niezwykle widowiskowego morskiego świata inspirowanego powieścią Juliusza Verne’a. „Nautilius” to połączenie akrobatyki, light show, gry cieni, tańca z ogniem i efektów pirotechnicznych. Olbrzymie marionetki zabiorą widzów w podróż w przestworza i morskie głębiny.

Blackout Paradox & Teatr Novogo Fronta & Sacra Circus „Nautilius”
Kiedy:
27.07. 2023, godz. 21.00, plac Litewski
28.07.2023, godz. 21.00, plac Litewski
Wstęp wolny

Pokazy uliczne
Festiwal to przede wszystkim emanacja kultury ludycznej, której sercem są występy uliczne. Buskerzy ponownie będą ścigać się w konkursie na ulubieńca carnavalowej publiki, a slacklinerzy sprawią, że będziemy z podziwem zadzierać głowy do góry. W szranki na gesty, miny, sztuczki i triki staną dwa duety damsko-męskie z Duo Patagonia i A Tope z energią prosto z Ameryki Łacińskiej, prezentując akrobatykę w parach. Poza duetami wystąpią też soliści. Flash Gonzalez, który w ubiegłym roku stanął na drugim stopniu podium konkursu buskerskiego, powróci w zupełnie nowej odsłonie, nie przestając oczarowywać widzów magicznymi sztuczkami. Jego rodak – Chilijczyk Mr. Mostacho – zaprezentuje swoje umiejętności ekwilibrystyczne podczas manipulacji nieoczywistymi przedmiotami oraz na żyrafie – ponad 2 metrowym monocyklu. Natomiast w komedii pomyłek z muzyką na żywo rozśmieszy nas wesoły akordeonista – Capuchini Circo z Argentyny. Szykuje się istna cyrkowa Copa América na ulicach Lublina!

Uliczne występy dopełnią pokazy Cia. Langostura, Tres de la nada i wieńczący swój objazd po Lubelszczyźnie multikulturowy zespół artystów spektaklu „Powrót Sztukmistrza”. Trio akrobatyczne Cia. Langostura zaskoczy nas niebywałymi popisami ekwilibrystycznymi z m.in. zużyciem kieliszków czy 6 metrowej tyczki, a Tres de la nada wspólnie z publicznością będą rozwiązywać istną hydrozagadkę.

Na ulicy spotkamy też duet Ludo & Arsene – dwóch nietypowych spacerowiczów z drabiną, którzy w poszukiwaniu wyzwań dla swoich parkourowych umiejętności będą eksplorować przestrzenie miejskie.

Biletowane spektakle cyrkowe

– Oprócz otwartego programu ulicznego przygotowaliśmy również cztery spektakle biletowane, które będzie można zobaczyć w kilku lokalizacjach – w namiocie cyrkowym, na scenie Teatru Starego oraz w tak uroczym miejscu jak Stary Gaj. Bilety na te wydarzenia można kupić online przez stronę goingapp.pl – mówi Marcelina Gzyl z Pracowni ds. Kultury i Sztuki Ludycznej Warsztatów Kultury.

„Only Bones” to spektakl solowy, który odbędzie się 27 i 28 lipca w namiocie cyrkowym na Błoniach pod lubelskim Zamkiem. To pokaz niezwykłego kunsztu artystki Mariny Cherry w sferze przekraczania możliwości ludzkiego ciała. Ta wybitna kontorsjonistka, balansując na granicy teatru i fizyczności, zaprezentuje swoją supermoc, jaką jest niebywała pomysłowość w pokonywaniu ograniczeń ciała.

Marina Cherry | Only Bones v1.6
Kiedy:
27 lipca 2023 r., godz. 20.00, Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
28 lipca 2023 r., godz. 19.00, Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
Bilety można zakupić poprzez aplikację Going. Cena biletu: 40 zł.

W kolejnych dniach Festiwalu zaprezentowany zostanie niezwykle oryginalny w formie i treści spektakl „Double You” w wykonaniu wszechstronnie uzdolnionych artystów z grupy Be Flat. To fascynujący eksperyment społeczno-cyrkowy, który porusza kwestie granic i tożsamości.

Be Flat | Double You
Kiedy:
29 lipca 2023 r., godz.
18.00, Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
30 lipca 2023 r., godz. 18.00, Błonia pod Zamkiem – Namiot Cyrkowy
Bilety można zakupić poprzez aplikację Going. Cena biletu: 40 zł.

Polski akcent stanowić będą laureaci zeszłorocznej edycji konkursu „Incydent polski” realizowanego pod patronatem Carnavalu Sztukmistrzów, czyli Wojtek Rotowski & Roman Słomka. „The Trick” to spektakl iluzjonistyczny – artyści będą nabierać widzów na swoje triki, ale też zdradzać podstawowe zasady iluzji. Ta wiedza może okazać się przydatna w wielu obszarach życia.

Rotowski & Słomka | The Trick
Kiedy:
28 lipca 2023 r., godz. 17.00, Teatr Stary w Lublinie

29 lipca 2023 r., godz. 17.00, Teatr Stary w Lublinie
Bilety można zakupić poprzez aplikację Going. Cena biletu: 40 zł.

Nowe ścieżki cyrkowych poszukiwań artystycznych uczestnicy odkryją również dzięki artystom z Acting for Climate, którzy w duchu aktywizmu ekologicznego zaproszą na swój występ do… lasu! Oprócz spektaklu „Bark” artyści poprowadzą też dwudniowe warsztaty performatywne dla artystów i artystek oraz osób zaangażowanych w sprawy społeczno-ekologiczne.

Acting for Climate | BARK
Kiedy: 29.07.2023, godz. 13.00
30.07.2023, godz. 13.00

WAŻNE INFO! Dojazd na spektakl odbędzie się autobusem, zbiórka na placu Zamkowym o godzinie 12.00 – przejazd około 30–40 min. Spektakl o godz. 13.00. Czas trwania – ok. 70 min, następnie powrót na plac Zamkowy około 15.00–15.30.

Gdzie: Stary Gaj, Lublin

Koszt: 20 zł (w cenie dojazd na miejsce spektaklu). Bilety można zakupić poprzez aplikację Going.

15-lecie Urban Highline Festival 

Od pierwszej edycji Carnavalowi Sztukmistrzów towarzyszy Urban Highline Festival, organizowany przez Fundację Firmament. Poza corocznym zgromadzeniem miłośników highliningu, którzy ćwiczą swoje umiejętności na taśmach rozwieszonych między kamienicami Starego Miasta, Urban Highline Festival rozwinie swoją formułę o otwarte miasteczko slackline’owe na Błoniach. Każdy mieszkaniec Lublina czy osoba obecna na Carnavale Sztukmistrzów będzie miała szansę spróbować swoich sił w chodzeniu po taśmie.

Dodatkowo widzowie będą mieli okazję zobaczyć artystyczną stronę tego sportu w premierowym spektaklu „Slack Sensation”, który zaprezentuje polsko-austriacki duet slacklinerów w akompaniamencie wiolonczeli.

Kolejną atrakcją będą niewątpliwie pokazy Highline Freestyle, wykonywane na taśmie rozwieszonej pomiędzy Ratuszem a Bramą Krakowską. Freestyle to najciekawsza odmiana highliningu, artyści wykonują mnóstwo skomplikowanych ewolucji na taśmie, których Lublin jeszcze nie widział. Pokazy wykona David Paloma z Hiszpanii – jeden z najlepszych freestylerów świata, zwycięzca Mistrzostw Świata we freestyle. Oprócz, Starego Miasta, highlinerów będzie można zobaczyć także na Placu Teatralnym pomiędzy budynkami Lubelskiego Centrum Konferencyjnego a Centrum Spotkania Kultur oraz nad ulicą Wieniawską, gdzie mieścić się będą najdłuższe taśmy a różne ewolucje wykonywać będą najbardziej doświadczeni.

Carnaval Sztukmistrzów pełen atrakcji

Muzycznym akcentem na Carnavalu Sztukmistrzów będzie uliczny koncert zespołu Valeria’s Klezmer Chariot. Eklektyczna, żywiołowa muzyka pod wodzą charyzmatycznej klarnecistki Valerii roztańczy plac Po Farze, wieńcząc tym samym program tegorocznej edycji w niedzielny wieczór.

Na wszystkich spragnionych jeszcze większej ilości wrażeń czeka Klub Festiwalowy na Błoniach, w którym będzie można podzielić się przeżyciami po obejrzanych spektaklach, potańczyć i miło spędzić czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments